Zbiory
Dział Historii Miasta

Świadectwo szkolne Heleny Dedówny, uczennicy szkoły w Czułowie (dzielnica Tychów)

1930 r.

Zbiory Działu Historii Miasta – MMTy/HM/30
papier, druk, rękopis, pieczęć
wymiary: wys. 35 cm, szer. 21,5 cm
dar

Świadectwo ukończenia czwartej klasy Publicznej Szkoły Powszechnej w Tychach-Czułowie (rok szkolny 1929/1930) przez Helenę Dedówną. Na dokumencie informacje o uczennicy: data i miejsce urodzenia (2 sierpnia 1920 r., Wyry), wyznanie (rzymsko-katolickie), nazwy przedmiotów szkolnych i otrzymane oceny, liczba opuszczonych godzin szkolnych i spóźnień. Na dole podany wynik ogólny nauki Heleny Dedówny (bardzo dobry), data i miejsce wystawienia dokumentu (Czułów, 28 czerwca 1930 r.), podpisy opiekunki oddziału Emilii Łasiówny i kierownika szkoły Antoniego Wróżyny oraz duża czerwona pieczęć Publicznej Szkoły Powszechnej w Czułowie. Poniżej małą czcionką informacje o drukarni i świadectwie szkolnym.
Na drugiej stronie tabela ze skalą stopni.
Na obu stronach ozdobne bladoniebieskie tło z godłem Rzeczypospolitej Polskiej i literami RP.

Szkoła w Czułowie została otwarta w 1904 roku (obecnie Szkoła Podstawowa nr 6 im. Ks. Karola Palicy). Grunt pod budowę tej szkoły podarował ksiądz Karol Palica, proboszcz tyskiej parafii w latach 1869-1898. W budynku szkoły znajdowały się dwie izby lekcyjne. W 1929 roku rozszerzono gmach szkolny poprzez nadbudowanie pierwszego piętra. W roku szkolnym 1935/1936 był to pięcioklasowa szkoła powszechna, do której uczęszczało 245 uczniów. Zajęcia z uczniami prowadziło pięciu nauczycieli.
W Czułowie działała również szkoła dla dzieci pracowników czułowskiej Fabryki Papieru i Celulozy. Budynek szkolny znajdował się na terenie osady (kolonii) przyfabrycznej. Szkołę tę zamknięto w 1930 roku, a dzieci z tej placówki przeniesiono do szkoły gminnej w Czułowie.

Agnieszka Ociepa-Weiss