Zbiory Działu Historii Miasta – MMTy/HM/108
papier, druk, maszynopis, rękopis
wymiary: wys.: 29,2 cm, szer.: 20,8 cm,
Dar
Dyplom dla Czesława Szyldera od Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Tyskiej za udział w przygotowaniu XV Tyskich Spotkań Młodości.
Na dokumencie u góry winieta ze znakiem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Tyskiej po lewej stronie. W znaku herb miasta Tychy obowiązujący w latach 1967-1989 (pole tarczy herbu wypełnione przez czerwony ceglany mur, u góry skrzyżowane pyrlik i żelazko).
Dokument podpisany przez Norberta Janika, Wiceprezydenta Miasta Tychy pełniącego funkcję Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego Tyskich Spotkań Młodości, oraz przez
Ryszarda Pojdę, Przewodniczącego Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Tyskiej.
Druga strona dokumentu czysta.
Tyskie Spotkania Młodości było organizowane w Tychach od połowy lat 60. do początku lat 90. XX wieku. Przez kilka dni w mieście odbywały się występy zespołów muzycznych, spotkania ze znanymi osobami, wernisaże wystaw, konkursy i zawody sportowe. W czerwcu 1967 roku podczas TSM Tychy odwiedzili aktorzy grający w serialu „Czterej pancerni i pies”, m.in. Janusz Gajos. Z kolei w programie TSM z 1976 roku były m.in. przemarsz głównymi ulicami miasta barwnego korowodu młodzieży, spektakl „Fircyk w zalotach” Teatru Zagłębia i wystawa „Sport w sztuce” w Teatrze Małym.
Tyskie Spotkania Młodości integrowały młodych mieszkańców miasta. Ich rola polegała jednak także na odciąganiu tyszan od uroczystości kościelnych. W pierwszych latach TSM organizowane były w dniu Bożego Ciała.
Agnieszka Ociepa-Weiss