Zbiory
Dział Historii Miasta

Chorągiew organizacji powstańczej z Czułowa (dzielnica Tychów)

lata międzywojenne

Zbiory Działu Historii Miasta – MMTy/HM/811
płótno bawełniane, kolorowe nici do haftu, złota taśma, cekiny, frędzle haft ręczny, wykonanie maszynowe, aplikacja, wszyty obraz olejny na płótnie
wymiary: chorągiew – 138×79 cm, lambrekin – 55×83
dar
eksponat po konserwacji

Rewers chorągwi z czerwonego płótna. W centrum tarcza, wewnątrz godło Polski – biały orzeł wykonany techniką aplikacji, wokół srebrne gwiazdki. Nad tarczą napis „Niech żyje zjednoczona”, pod tarczą „niepodległa Polska”, poniżej – ornament roślinny i data „1919”.

Brzegi chorągwi ozdobione żółtym sznurem. Zęby wykończone sznurem, frędzlami i chwostami (pęki nici).
Lambrekin zszyty z dwóch wąskich prostokątnych kawałków płótna, biało-czerwony, ozdobiony ręcznym haftem.
Chorągiew należała do czułowskiej kombatanckiej organizacji powstańczej działającej w okresie międzywojennym, przypuszczalnie do czułowskiej grupy Związku Powstańców Śląskich. Nieznana jest dokładna data jej powstania. Jednym z pomysłodawców powstania chorągwi był Józef Deda, członek Związku Powstańców Śląskich, inicjator budowy pomnika powstańczego w Czułowie. W latach II wojny światowej chorągiew była przechowywana przez jego rodzinę. We wrześniu 1939 roku chorągiew wraz z drzewcem zostały zakopane w Zamościach (dzielnica Lędzin). Krótko potem chorągiew wykopano, drzewca już nie znaleziono.
Po wojnie chorągwią opiekowała się rodzina Franciszka Jakutka, powstańca śląskiego, członka Związku Powstańców Śląskich w Czułowie. W 2009 roku chorągiew została przekazana do zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach.

Agnieszka Ociepa-Weiss