Zbiory
Dział Historii Miasta

Dyplom dla Franciszka Malcharka (1954)

Dział Historii Miasta

MMTy/HM/1705; wymiar: 40 x 28,6 cm; dar

Dyplom dla Franciszka Malcharka z informacją o otrzymaniu godności członka honorowego Towarzystwa Śpiewu „Harmonia” w Tychach. Treść dyplomu zamieszczona w dużej prostokątnej pionowej zielonej ramce. W jej lewym górnym rogu, na czarnym tle widoczny motyw przedstawiający instrument muzyczny. Z prawej strony, motyw roślinny w postaci brązowo-różowej gałązki zamieszczony wraz z napisem wykonanym czarną drukowaną czcionką – „Cześć pieśni!”. Poniżej, na środku, odręczny napis „Dyplom”, a pod nim tekst z nazwiskiem i imieniem osoby, która go otrzymała, przyznanym tytułem, nazwą organizacji decydującej o uhonorowaniu jej byłego członka oraz datą wręczenia dyplomu – „Drh. Malcharek Franciszek uchwałą walnego zebrania otrzymuje godność Członka Honorowego Towarzystwa Śpiewu w Tychach w styczniu 1954r./ zarząd”.
Poniżej duża okrągła czerwona pieczęć z napisem „Związek Śląskich Kół Śpiewaczych/ w Tychach”. Pod pieczęcią, odręczne podpisy siedmiu członków zarządu Towarzystwa (prezesa, trzech wiceprezesów, prezesa honorowego, sekretarza i skarbnika). W prawym dolnym rogu ramki kolejny motyw roślinny w postaci gałązki, natomiast z lewej strony ramki, pod motywem z instrumentem muzycznym cztery kolorowe elementy zamieszczone jeden pod drugim, na zielono-białym tle.
Chór mieszany „Harmonia” był jednym z najdłużej działających towarzystw śpiewaczych. Powstał w przysiółku Glinka, 14 listopada 1910 roku Zespół założył Stefan Krzyżowski, dyrygentem został Augustyn Pilorz. Towarzystwo zrzeszone było w Związku Śląskich Kół Śpiewaczych, jego nadrzędnym celem było szerzenie polskości. W trakcie swojego istnienia „Harmonia” aktywnie uczestniczyła w zjazdach i licznie występowała. Zjazdy Okręgowe Związku Śląskich Kół Śpiewaczych odbyły się w Tychach m.in. w 1927 roku na terenie parku browarnego; czy też w 1934 roku na terenie ośrodka sportowo–rekreacyjnego „Stadion”. „Harmonia” organizowała też samodzielnie lub z innymi organizacjami muzycznymi święta i wieczory pieśni, a także przedstawienia teatralne; brała udział w uroczystościach kościelnych czy narodowych. 13 października 1936 roku został poświęcony sztandar tegoż Towarzystwa. Towarzystwo Śpiewacze właściwie przez znaczny okres swojej działalności wymagało sporych nakładów finansowych; dzięki ludzkiej ofiarności i zaangażowaniu (także gminy) chór ten funkcjonował jeszcze w latach 50. XX w.

Opracowała: Agata Berger–Połomska

Bibliografia:
Tychy. Monografia, pod red. R. Kaczmarka, Tychy 2011
M. Szynkiewicz, Tyskie Zeszyty Historyczne, Zeszyt I, Tychy 2007, s. 34-35