Zbiory
Dział Historii Miasta

Figura żebraka wykonana z mydła

ok. 1981

Zbiory Działu Historii Miasta – MMTy/KM/28
mydło
wymiary: wys.: 15,5 cm
Dar Gabriel Kraus

Figura żebraka wykonana z mydła przez internowanego w okresie stanu wojennego działacza NSZZ „Solidarność”.
W pierwszych dniach stanu wojennego internowano około 5 tysięcy osób. W większości byli to działacze związkowi i ich doradcy, przedstawiciele opozycyjnych organizacji, intelektualiści.
Działacze „Solidarności” z Regionu Śląsko-Dąbrowskiego w okresie stanu wojennego przetrzymywani byli w Zakładach Karnych w Zabrzu-Zaborzu, Jastrzębiu-Zdroju i w areszcie w Katowicach. Pochodzące z okresu internowania pamiątki to m.in. koperty i pocztówki z odciskami pieczęci (małe wykonane z gumek kreślarskich, większe w gumolicie i ziemniakach), dokumenty, korespondencja.
Figura żebraka została przekazana do zbiorów tyskiego muzeum przez Gabriela Krausa (1928-2010), doktora socjologii, pracownika m.in. Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach (Zakład Psychologii i Socjologii Pracy), Śląskiego Instytutu Naukowego (kierownik Zakładu Badań Socjologicznych) i katowickiej filii Politechniki Śląskiej. Autor wielu publikacji naukowych z zakresu m.in. górnictwa i socjologii pracy. W latach 50. XX wieku mieszkał w Tychach na osiedlu A.
Gabriel Kraus był członkiem Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, Komitetu Nauk Socjologicznych Polskiej Akademii Nauk, Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, z której został usunięty za działalność w NSZZ „Solidarność”. 13 grudnia 1981 roku został zatrzymany, następnie internowany w obozach w Raciborzu, Jastrzębiu-Zdroju i Uhercach.
Test: Agnieszka Ociepa-Weiss