Zbiory
Dział Historii Miasta

Marynarka do munduru kombatanckiego

lata 60. XX w.

MMTy/HM/61/1
gabardyna (tkanina wełniana), stylon, sznur, tworzywo sztuczne, szycie maszynowe, szycie ręczne
wymiary: dł.: ok. 60 cm, szerokość w ramionach ok. 47 cm
dar

Marynarka do munduru dla członka Związku Bojowników o Wolność i Demokrację.
Marynarka w kolorze khaki, jednorzędowa, z wykładanym kołnierzem i klapami, zapinana z przodu na cztery guziki (guziki zewnętrzne z wizerunkiem orła, wykonane z tworzywa sztucznego w kolorze srebrnym). Na ramionach kurtki są umieszczone naramienniki przypięte takimi samymi guzikami, z dwoma naszytymi gwiazdkami. Na kołnierzu naszyte z dwóch stron oznaki służby wojskowej (korpusówki). Na prawym ramieniu sznur galowy barwy matowosrebrzystej.
Dwie kieszenie górne cięte z klapkami, z guzikami. Nad lewą kieszenią górną przyszyta baretka. Dwie kieszenie dolne cięte z klapkami, z guzikami. Rękawy gładkie bez mankietów. Kurtka jest podszyta podszewką stylonową.
Z tyłu marynarka z jednym szlicem (rozcięcie idące od dolnego jej brzegu).

Mundur należał do kombatanta Franciszka Grychtolika, członka Związku Bojowników o Wolność i Demokrację. Franciszek Grychtolik pochodził z Rudy Śląskiej. Brał udział w trzech powstaniach śląskich: w pierwszym pełnił funkcję zwiadowcy, w drugim rozbrajał miejscową policję niemiecką, w trzecim brał udział w zajmowaniu Rudy Śląskiej i Biskupic (Zabrze) oraz w działaniach powstańczych w rejonie Góry św. Anny. W 1930 roku przeprowadził się do Tychów.W latach międzywojennych i po II wojnie światowej był zaangażowany w pracę w harcerstwie.

Agnieszka Ociepa-Weiss