Zbiory Działu Historii Miasta – MMTy/HM/1116
Papier, rękopis
Wymiary: wys. 14,9 cm, szer. 20,7 cm
Dar
Strona z drukiem pięciolinii do zapisu nut. U góry tytuł utworu „Piosenka o moim mieście”, informacje o autorach słów i muzyki oraz określone tempo grania utworu (andantino – j. włoski, tempo umiarkowane). W pięciolinii klucz, krzyżyk, takt oraz nuty. Pod pięciolinią i nutami słowa pierwszej zwrotki i refrenu piosenki.
Piosenka powstała w latach 60. XX wieku. Jej autorzy to bracia: Józef Mądry, założyciel i kierownik Katedry Dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, i Alojzy Mądry, założyciel i pierwszy dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Tychach.
Piosenka powstała w okresie budowy tak zwanych Nowych Tychów (nazwa Nowe Tychy nigdy nie została oficjalnie wprowadzona). Stało już osiedle A, budowano kolejne osiedla B, C i E. Rozbudowa miasta była realizacją uchwały Prezydium Rządu Rzeczypospolitej Polskiej, w której zapisano, że będzie to miasto dla „mieszkańców zatrudnionych w zakładach położonych w rejonie m. Tychy, głównie w kopalniach (…) oraz w hutach (…), jak również w innych zakładach przemysłowych, położonych w zasięgu nie większym niż 20 kilometrów od m. Tychy w granicach racjonalnego czasu dojazdu do pracy”. Planowano w przyszłości „dalszą rozbudowę miasta Tychy do rzędu miast 100-tysięcznych z uwzględnieniem przejęcia części funkcji centralnych w stosunku do Centralnego Zagłębia Węglowego dla odciążenia Katowic” .
Tak jak w przypadku piosenki o Nowej Hucie („Nad Wisłą, nad Wisłą szeroką murarzy rozgwarzył się śpiew, i płynie piosenka murarska wysoko, i płynie przez noce i dnie”), również ta o Nowych Tychach miała charakter propagandowy. Jednak jej słowa i melodia wywołują na twarzach uśmiech u wielu tyszan, którzy dorastali wraz z budową miasta. Piosenki tej uczono w szkołach, śpiewano ją na akademiach szkolnych, podczas różnych uroczystości, także podczas zbiórek harcerskich, przy ognisku.
Agnieszka Ociepa – Weiss