Zbiory
Dział Historii Miasta

Pocztówka z kościołem pw. św. Marii Magdaleny w Tychach oraz stawem przed kościołem

Wydana przed 1930 r.

Zbiory Działu Historii Miasta – MMTy/HM/1071
fotografia kolorowana, papier, znaczek pocztowy, druk, rękopis, pieczęć
wymiary: wys.: 8,7 cm, szer.: 13,7 cm
zakup

Pocztówka przedstawia kościół pw. św. Marii Magdaleny i staw przed kościołem. Budynek kościoła po rozbudowie w latach 1906-1907, przed przebudową wieży w 1929 roku.
Bryła kościoła powiększona poprzez dobudowanie nawy poprzecznej do nawy głównej, wydłużenie zaokrąglonego prezbiterium. Z lewej strony przy kościele dwa budynki (z jasnym dachem – budynek probostwa), z prawej budynek, w którym na parterze mieścił się sklep Augusta Stabika; kolejne budynki zakrywają drzewa.
Przed kościołem staw, osuszony około 1925 roku.
U góry druk w języku niemieckim „Tichau O[ber].-S[chlesien]. – Kath. Pfarr-Kirche” („Tychy Górny Śląsk – katolicki kościół parafialny”)

Pocztówka wysłana przez księdza Jerzego Lolezy (?), przebywającego w tyskiej parafii, do Knechtela, właściciela apteki w Świętochłowicach. Na pocztówce znaczek i pieczątka pocztowa. Pośrodku druk małą czcionką informacji o wydawcy (August Stabik, właściciel sklepu kolonialnego, mieszczącego się na parterze budynku, w sąsiedztwie tyskiego kościoła).

Budynek świątyni wzniesiony w 1782 roku był drugim, po siedemnastowiecznym pałacu myśliwskim, murowanym budynkiem w gminie. Kościół został wybudowana na wzgórzu, w miejscu dawnego kościoła drewnianego. Między kościołem a stawem znajdowała się mała przestrzeń nazwana placem Targowym (j. niem. Marktplatz; w 1923 roku zmieniono nazwę na plac 3 Maja).

Staw nazywany był stawem tyskim, książęcym (książe pszczyński był jego właścicielem), kościelnym, browarnianym (dzierżawił go Browar Obywatelski), gruszkowym. Wpływ na ostatnią nazwę mógł mieć kształt stawu bądź też grusze, które wówczas mogły rosnąć nieopodal.
Staw został osuszony prawdopodobnie w 1925 roku po długoletnich staraniach władz gminy o zgodę u księcia pszczyńskiego. Przyczyn decyzji o osuszeniu stawu było kilka. Staw i przepływający przez niego potok były bardzo zanieczyszczene. W okresie ulewnych deszczy i roztopów wiosennych potok tyski zalewał pobliskie tereny – stąd plany przesunięcia potoku na południe, poza obszar zabudowany. Z terenem po osuszonym stawie władze tyskie wiązały plany powiększenia placu Targowego, także utworzenia placu sportowego. Tutaj również planowano początkowo postawienie pomnika powstańczego (stoi przy placu Wolności).

Agnieszka Ociepa-Weiss