Zbiory Działu Historii Miasta – MMTy/HM/1366
wymiary: wys.: 44,4 cm, szer.: 29,7 cm; dwie karty
zakup
Projekt pierwszego Zameczku Myśliwskiego Promnice, wybudowanego w 1861 roku. Grafika została zamieszczona w niemieckim magazynie architektonicznym „Architecton Skizzenbuch”, wydawanym przez firmę Ernst&Korn w Berlinie.
Autorem projektu zameczku był Oliver Pavelt, który zaprojektował również wozownię, stajnię i leśniczówkę mieszczące się nieopodal zameczku. Bryłę zewnętrzną zameczku tworzyły dwa piętrowe budynki, przecinające się pod kątem prostym, z dwuspadowymi dachami o zróżnicowanej wysokości. Nad całością dominowała wieża z lwem trzymającym strzałę wskazującą kierunek wiatru. Na budynku widoczne ganki i wykusze. O roli budynku przypominają głowy jeleni z porożami na elewacji wieży.
W 1867 w zamku wybuchł pożar. Zniszczona została cała zabudowa. Już w 1868 roku odbudowano ją, z pewnymi zmianami w architekturze zewnętrznej zameczku (m.in. dodanie wykuszy i małych wieżyczek z okienkami).
Zameczek położony nad brzegiem Jeziora Paprocańskiego, był leśną rezydencją rodu Hochbergów, który panował na ziemi pszczyńskiej w latach 1846-1945. Nazwa Promnice nawiązuje do dawnych właścicieli dóbr pszczyńskich (1548-1765).
W zameczku goszczono między innymi cesarza Niemiec Wilhelma II oraz wielu przedstawicieli arystokracji niemieckiej. Miejsce to upodobała sobie również Maria Teresa Cornwallis-West, żona Jana Henryka XV Hochberga.
Agnieszka Ociepa-Weiss