Sztandar należał do NSZZ „Solidarność”, która powstała przy Zakładzie Elektroniki Górniczej w Tychach we wrześniu 1980 r. Na stronie awersowej na czerwonym tle wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej z godłem i flagą polską oraz konturami mapy Polski. Złotymi nićmi wyhaftowane słowa modlitwy. Na rewersie na białym tle przy użyciu złotych nici oraz tkanin w kolorach czerwieni, zieleni i czerni wszyte i wyhaftowane nazwa organizacji i zakładu pracy, data roczna powstania sztandaru oraz flaga i godło górnicze (pyrlik i żelazko). Do sztandaru przyszyte wzdłuż brzegów złote frędzle i cienki pas.
Sztandar został ufundowany przez pracowników ZEG-u, zarówno członków NSZZ „Solidarności” jak i jej sympatyków. Poświęcono go podczas uroczystości barbórkowych 4 grudnia 1981 r. w kościele p.w. św. Marii Magdaleny w Tychach. Z kościoła sztandar przeprowadzono w pochodzie do auli ZEG-u, gdzie kontynuowane były uroczystości Barbórki. W pochodzie szły też poczty sztandarowe innych zakładów pracy. W uroczystościach udział brał m.in. biskup pomocniczy katowicki Janusz Zimniak.
Po wprowadzeniu stanu wojennego sztandar był początkowo ukrywany w parafii p.w. św. Marii Magdaleny w Tychach, później w innych miejscach, a nad jego bezpieczeństwem czuwał Zbigniew Poterałowicz, pierwszy przewodniczący komitetu NSZZ „Solidarność” przy ZEG-u.
Zakład Elektroniki Górniczej w Tychach powstał w 1964 roku z dawnej Spółdzielni Pracy „Piezoelektronika” mieszczącej się w budynku przy ul. Budowlanych 131 (obecnie Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna). W 1969 roku rozpoczęła się praca ZEG-u w nowym budynku przy ul. Budowlanych (budynek rozebrany w 2017 r., drugi stojący nadal budynek ZEG-u został oddany do użytku w 1975 r.). ZEG był zakładem słynącym z nowoczesnych technologii, jednym z większych zakładów pracy w Tychach. Wielu pracowników ZEG-u przygotowanie do zawodu zdobywało w szkole potocznie nazywanej „zegowską”, powstałej w 1963 roku z inicjatywy Spółdzielni Pracy „Piezoelektronika” (obecnie Zespół Szkół nr 4 im. Janusza Groszkowskiego).
Agnieszka Ociepa-Weiss