Historia browarnictwa na dawnej ziemi pszczyńskiej stanowi niezwykle ważny aspekt, w całościowej ocenie rozwoju poszczególnych wsi tego obszaru.
Wiadomym jest, że piwo w przeszłości było ulubionym napojem wszystkich stanów, stanowiąc przy tym ważny składnik pożywienia. Z piwa sporządzano zupy piwne i grzańce, dodając: jaja, masło, kminek, sól, korzenie i chleb. Prawo do jego produkcji, czyli piwowarzenia było przywilejem, który posiadali książęta i szlachta, a także niektórzy wolni sołtysi, nieliczni karczmarze, zaś w miastach-mieszczanie. Wyszynk piwa obwarowany był odpowiednimi przepisami, sprzedaż piwa o niepełnej miarze karana była odpowiednią grzywną.
W dawnym Pszczyńskim Wolnym Państwie Stanowym, a następnie księstwie pszczyńskim swoją siedzibę miały zarówno browary należące do mieszczan, browary miejskie, a także browary książęce – w 1572 roku w źródłach wspomniano dwa: Gawłowski oraz browar zamkowy. To wszystko w stołecznej Pszczynie. Browary istniały także w Mikołowie, Bieruniu Starym, Tychach, Starej Kuźni oraz Suszcu.
Browar w Tychach zwany książęcym powstał na początku XVII w. na terenie obszaru dworskiego; w źródłach wymieniany w 1613 oraz 1629 roku. Obok browaru istniała również słodownia. Część warzonego w Tychach piwa wysyłana była na zamek pszczyński, a także sprzedawana w karczmach znajdujących się w okolicznych wsiach. Znaczny rozwój browaru książęcego nastąpił po 1861 roku, kiedy książę pszczyński Hans Heinrich XI von Pless zdecydował o jego rozbudowie i modernizacji, czego efektem był ogromny wzrost produkcji piwa.
Pod koniec XIX w. w Tychach otwarty został drugi browar, wybudowany w 1898 roku, przez spółkę Brieger Brauerei Aktien Gesellschaft – zwany Browarem Obywatelskim.
W 1898 roku oba browary podpisały porozumienie dotyczące jednolitych cen piwa w sprzedaży detalicznej. W 1918 roku Browar Książęcy wykupił 90% akcji Browaru Obywatelskiego, co spowodowało, iż przeszedł on bezpośrednio pod zarząd książęcy. Lata 30. XX w. to skomplikowane losy Browaru Książęcego, znajdującego się pod zarządem przymusowym, który objął także Browar Obywatelski. W 1939 roku powstała nowa spółka Książęce Browary S.A. w Tychach.
Oba browary przetrwały wojenną zawieruchę. Ponownie uruchomione jeszcze w lutym 1945 roku oraz w 1950 roku. Funkcjonowały pod nazwą Państwowe Browary Tyskie w Tychach, podległe Zjednoczeniu Przemysłu Fermentacyjnego w Zabrzu, jako Browar Tychy I (Browar Książęcy) oraz Browar Tychy II (Browar Obywatelski).
W I połowie lat 50. XX w. postanowiono znacznie zmodernizować oba browary, co spowodowało znaczny postęp technologiczny.
Z początkiem lat 50., dzięki staraniom kierownictwa browarów, w pobliżu Browaru Obywatelskiego wybudowano gmach Technikum Przemysłu Browarniczego oraz nowy gmach internatu. Uroczyste przekazanie do użytku gmachu szkolnego nastąpiło 27 kwietnia 1952 roku, zaś internatu – w 1953 roku. Pierwszym dyrektorem Technikum Przemysłu Browarniczego został Tomasz Klimas.
Prezentowane tableau absolwentów Technikum Przemysłu Browarniczego skupia uczennice oraz uczniów, których fotografie rozmieszczone zostały na tle beczułek. W centralnym punkcie fotografia nowego budynku szkoły oraz budynku internatu. Powyżej Grono Pedagogiczne, w składzie którego rozpoznać możemy pedagogów znanych ze swojej przedwojennej działalności na terenie gminy Tychy oraz okolicznych: Rudolfa Zarębę, Czesława Grota oraz Tomasza Klimasa.
W prawym, dolnym rogu podpis: FOTO-KOZYRA – być może twórczyni tableau.
Dziś, po wielu przeobrażeniach w miejscu dawnego Technikum Przemysłu Browarniczego znajduje się Zespół Szkół nr 7 (ul. Browarowa 1a), który kształci młodzież w ramach szkoły technicznej oraz branżowej szkoły I stopnia.
oprac. Agata Berger–Połomska
Bibliografia:
J. Kruczek, O piwowarach i browarach pszczyńskich, Pszczyna 1989
Tychy 1939-1993. Monografia miasta, pod red. M. Szczepańskiego, Tychy 1993
https://zs7tychy.edupage.org/a/kierunki [data dostępu: 14.10.2024 r.]