Zbiory
Dział Historii Miasta

Zeszyt z wycinkami prasowymi dotyczącymi produkcji i działalności FSM w Tychach (lata 70. XX w.)

Dział Historii Miasta

MMTy/HM/2488; wymiary: 39 x 23 cm; dar

Zeszyt w brązowej, laminowanej okładce zatytułowany został: FSM Fiat 126p DONIESIENIA PRASOWE; założony w kwietniu 1972 r. Pierwsze informacje – wycinki prasowe pochodzą z marca tegoż roku; traktują o stanie motoryzacji w Polsce Ludowej na początku lat 70.; jej bolączkach i brakach w dostępności, założeniach i planach. Samochód stanowi towar szczególnego rodzaju, jest najdroższym (obok mieszkania) dobrem konsumpcyjnym – a co za tym nie stanowi dobra masowego. To ma się zmienić, wraz z masową produkcją tzw. „malucha”.
Wertując kolejne strony możemy napotkać wycinki z gazet takich jak: Trybuna Robotnicza, Echo, Motor, Panorama, czy Dziennik Zachodni; są fotografie, plany; na wielu stronach dopisana została datacja. Bez wątpienia ten niepozorny brulion stanowi dziś kompendium wiedzy na temat podejmowanych działań i kroków, których głównym celem była budowa zakładów produkcyjnych i zaplecza na terenie Tychów (FSM Zakład nr 2 ), produkcja Fiata 126 p, jego udostępnienie i masowa eksploatacja przez szerokie rzesze.
Prezentowany kolaż fotograficzno-tekstowy stanowi składową brulionu, gdzie swoje miejsce znalazł artykuł, opublikowany w Trybunie Ludu 10 listopada 1972 r. – przedstawiający polskiego Fiata 126 p, wspominający o utworzeniu, dzięki bielskiej i tyskiej FSM, bazy rozwoju motoryzacji – na początek dzięki taniemu w utrzymaniu i eksploatacji oraz nowoczesnemu modelowi 126 p, a także traktujący o dalszym rozwoju przemysłu motoryzacyjnego w Polsce Ludowej.

Agata Berger–Połomska