MMTy/TK/362
wymiary: wysokość: 21 cm
zakup
Młynek z korbką z drewnianą końcówką i z dwiema końcówkami z mosiądzu. W dolnej części młynka widoczne dwa uchwyty oraz śruba, umożliwiające przykręcenie urządzenia do blatu. Przy korbce napis „Ges Geschutzt” – „Gesetzlich Geschutzt”, co obecnie można odczytać jako „chroniony prawnie”. Młynek ten pochodzi z początków XX w.
W okresie Bożego Narodzenia, dawniej, jak i dziś, młynek stanowił nieodłączne wyposażenie każdej kuchni. Służył do mielenia maku, jednego z ważniejszych składników bożonarodzeniowych wypieków oraz potraw, jak chociażby popularnej na Górnym Śląsku „makówki” lub ciasta-„makowca”. Młynek można było wykorzystać także do mielenia cukru.
Sam proces przygotowania maku do zmielenia ma kilka etapów i nie należy do najłatwiejszych. Na początku trzeba wypłukać mak na gęstym sicie, następnie odsączyć i po włożeniu do garnka zalać go wrzątkiem. Po około dwóch godzinach mak powinien być gotowy do zmielenia. Innym sposobem jest zalanie maku mlekiem i gotowanie na małym ogniu około 40 minut. Po upływie wyznaczonego czasu mak należy przecedzić na sicie i pozostawić na jakiś czas, by dobrze ociekł. Odpowiednie odsączenie maku jest podstawowym warunkiem powodzenia późniejszych wypieków oraz potraw. Odsączony mak należy zmielić w maszynce przez najdrobniejsze z możliwych sito.
Agata Berger