Zbiory
Dział Etnologii

radioodbiornik

drewno, tworzywo sztuczne

MMTy/ŻC/130
wysokość 33,5 cm; szerokość 55,5 cm
Dar

Radioodbiornik „Sonata 62012”, pięciolampowy. Górna część oraz boczne ściany obudowy drewniane, w jasnobrązowym kolorze, lakierowane. Przednia część także drewniana, z obudową z tworzywa sztucznego, w kolorze beżowym. Na obudowie wmontowane dwa jasne pokrętła oraz pięć jasnych klawiszy. W górnej części radioodbiornika wmontowany został gramofon. Tylna część obudowy wykonana z tworzywa sztucznego, w kolorze czarnym.

Produkcja tego typu radioodbiorników miała miejsce w latach 1961-1969, w Zakładach Radiowych „Diora” w Dzierżoniowie. Zakłady te powstały na bazie poniemieckiego przedsiębiorstwa elektronicznego „Telefunken”, które uruchomiono by produkowało na potrzeby armii niemieckiej. Już w 1945 r., w opuszczonych obiektach, rozpoczęła działalność Państwowa Wytwórnia Lamp Radiowych. Jednak na początku lat 50. XX w. przeniesiona została do Warszawy, a jej miejsce zajęły Zakłady Radiowe „Diora”. Jako pierwsze wyprodukowano radioodbiorniki „Ludowe”, które montowano z pozostałych poniemieckich części, dlatego często nazywane były „hitlerkami”. W 1948 roku powstał pierwszy polski radioodbiornik „Pionier”, który w różnych odmianach wyprodukowany został w liczbie ponad miliona egzemplarzy. Najbardziej znane modele pochodzące z zakładów „Diora” to: AGA, Pionier, Mazur, Sonatina, Kos, Krokus, Meluzyna. Koniec lat siedemdziesiątych i lata osiemdziesiąte to produkcja tzw. zestawów wieżowych, a następnie także magnetowidów VHS, tunerów satelitarnych oraz odbiorników telewizyjnych. W 2006 r. zakład przestał istnieć.

W dołączonej do radioodbiornika instrukcji zaznaczono: „Sonata jest nowoczesnym radioodbiornikiem superheterodynowym z wbudowanym gramofonem elektrycznym. Ma on dobry, bez zniekształceń, odbiór na czterech zakresach fal i wiernie odtwarza nagrania z płyt gramofonowych. Wbudowana obrotowa antena ferrytowa umożliwia odbiór bez nadmiernych zakłóceń na zakresie fal średnich i długich.”

Źródło:
40 lat Zakładów Radiowych Diora: 1945-1985, pod red. R. Misztel, Dzierżoniów 1984 r.
https://dolnyslask.org.pl/543876,Dzierzoniow,Zaklady_Radiowe_DIORA_dawne.html
data dostępu: 03.01.2018 r.
http://www.oldradio.pl/karta.php?numer=299&Diora,Sonata_62012
data dostępu: 03.01.2018 r.

Agata Berger