Zbiory
Dział Etnologii

Komplet kuchenny

lata 70. XX w.

Zbiory Działu Etnologii – MMTy/ŻC/48
Ceramika, drewno
Wymiary: ok. 28 cm x 35 cm
Dar

Ozdobny komplet kuchenny składający się z pięciu elementów: kuli do ucierania, widelca, łopatki, łyżki i mątewki oraz drewnianego wieszaka.

Komplet wyprodukowano w fabryce fajansu we Włocławku w latach 70. XX wieku. Wyroby pochodzące z tej fabryki są rozpoznawalne dzięki charakterystycznym w kształcie i w kolorze (granatowym, czasem także zielonym, brązowym lub bordowym) motywom roślinnym umieszczonym na białym tle. Motywy te malowane są na ceramice ręcznie.

Pierwszą włocławską fabrykę, trudniącą się produkcją tzw. fajansu, będącego rodzajem ceramiki, otworzono w 1873 roku. Produkowano w niej talerze, misy, zestawy pojemników kuchennych, serwisy śniadaniowe oraz obiadowe, a także dużą gamę galanterii fajansowej. W tym czasie tylko nieliczne produkty ozdabiano, wielobarwnymi motywami kwiatowymi.
Najświetniejszy okres w działalności fabryki przypada na lata 70., kiedy nastała moda wyroby o tak charakterystycznym ręcznym zdobnictwie. Organizowano wówczas konkursy dla artystów plastyków pragnących wykazać się kunsztem w ozdabianiu włocławskiego fajansu.

Charakterystyczne wyroby ceramiczne są produkowane we Włocławku do dziś, a podobne wytwórnie znajdują się na terenie Polski w Ćmielowie w województwie świętokrzyskim czy w wielkopolskim Kole.

Iga Fedak

Źródła:
Informacje o obiekcie zebrane przez Kamilę Kluz
http://rewitalizowane.fundacja-hereditas.pl/obiekt/14/historia