Wymiary: wysokość 35 cm, szerokość 45 cm
Zbiory Działu Etnologii – MMTy/TK/5
Dar
Obrazek jest prezentem od matki chrzestnej z okazji przyjęcia pierwszej komunii dla chrześniaka, który przyjmował komunię 18.VI.1961 r. w Balinie (woj. małopolskie). W tym czasie powszechnym zwyczajem był taki prezent komunijny – obrazek ze świętym wizerunkiem miał być pamiątką na całe życie. Ich produkcja i dystrybucja wychodziła naprzeciw zapotrzebowaniu. Kupowało się je przeważnie na odpustach lub od osób, które rozprowadzały tzw. „święte obrazy” po domach – ówczesna opinia lokalna wręcz nakazywała ich posiadanie.
Właściciel obrazka urodził się w 1952 r. w Balinie i przyjechał w 1978 r. do Tychów, gdyż otrzymał pracę na kopalni KWK „Piast”, a po miesiącu pracy przydział na mieszkanie. W domu rodzinnym darczyńcy obrazek wisiał na ścianie nad łóżkiem. Z chwilą wyprowadzenia się, obrazek „powędrował” wraz z właścicielem jako osobista pamiątka, aby zawisnąć na ścianie nowego domu. W nowej rzeczywistości nie znalazł swojego miejsca – przechowywany był w szafie.
Obrazek zaszklony i oprawiony w drewnianą, ozdobną ramę, pomalowaną na złoty kolor.
Białe tło obrazka stanowi warstwa farby na tylnej stronie szkła. W centralnym miejscu wklejony, kolorowy obrazek otoczony czarnym konturem, przedstawiający Jezusa w białej szacie i niebieskiej pelerynie, udzielającego komunii stojącym przed nim dzieciom. Jedno z dzieci trzyma w dłoni biały kwiat, dwoje ma złożone ręce. W tle widoczne góry, rzeka oraz pobliskie drzewa (jedno z białymi kwiatami). Nad obrazkiem i pod nim umieszczony napis „Na pamiątkę pierwszej komunii św.” z datą 1961 r. – kontur liter namalowany na szkle czarnym kolorem, środek wypełniony staniolem (w słowie „pierwszej” podmalowaną na złoty kolor). Po lewej i prawej stronie namalowane na szkle czarnym kolorem kontury łodyg z liśćmi i kwiatami (różami), wypełnione staniolem, w miejscach kwiatów podmalowaną na złoty i czerwony kolor. Gałązki zakończone rozwidlonymi kwiatami.
W górnej, tylnej części obrazka, przytwierdzona dwoma gwózdkami, zawieszka w okrągłym kształcie.
Agnieszka Szymula