Zbiory
Dział Etnologii

Niedziela Palmowa – stary kościół w Bojszowach

Józef Kłyk

Pszczyna, 2009 r.

Olej na płótnie, 60 x 49 cm
Zbiory Działu Etnologii – MMTy/TK/1382
Zakup

Kompozycja w formie stojącego prostokąta. Obraz ilustruje obchody dnia Niedzieli Palmowej w Bojszowach. Na obrazie przedstawiona scena wyjścia z kościoła – na pierwszym planie grupa osób: kobieta w pszczyńskim stroju ludowym: kaftanie „jakli” ze „szpicem”, sukni „kiecce”, fartuchu i w chuście „sztofce” na głowie, obok niej mężczyzna w pszczyńskim stroju ludowym, z palmą w dłoni. Za mężczyzną trzy osoby: dziewczynka z dwoma warkoczami z czerwonymi kokardami, w zielonym kaftanie „jakli”, nieco w głębi kobieta i mężczyzna w pszczyńskich strojach ludowych. Przed kobietą dwaj chłopcy „żgający się” palmami, za kobietą mężczyzna z palmą w dłoni, kobieta i dziewczynka z palmą (wszyscy w pszczyńskich strojach ludowych). W tyle, za grupą osób, budynek drewnianego bojszowskiego kościoła (spalonego w 1905 r.). Tło obrazu stanowią kwitnące krzewy i drzewa i niebieskie niebo z latającymi nad budynkiem kościoła ptakami. Obraz sygnowany w prawym dolnym rogu: Kłyk 2009.

Józef Kłyk urodził się 13 kwietnia 1950 r. w Bojszowach, obecnie mieszka w Pszczynie. Miłośnik śląskiej historii i kultury ludowej, a także Indian i westernów. Malarz nieprofesjonalny, rysownik, ilustrator, gawędziarz. Filmowiec amator (reżyser, scenograf, operator kamery, charakteryzator i aktor), autor około stu filmów o tematyce m.in. westernowej i historycznej. Poza westernami, w których opisuje dzieje emigracji Górnoślązaków do Stanów Zjednoczonych, tematami poruszanymi w filmach Józefa Kłyka są powstania śląskie oraz druga wojna światowa. Najsłynniejsze jego filmy to m. in. „Człowiek znikąd”, „Dwaj z Teksasu”, „Różaniec z kolczastego drutu”, „Czterech synów ojciec miał”.
Wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość, m. in. Nagrodą Śląskiego Towarzystwa Filmowego im. Norberta Boronowskiego, Nagrodą dziennikarzy na festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, Nagrodą Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Amatorskich w Koninie, Nagrodą Grand Prix Festiwalu Filmów Nieprofesjonalnych „Kochać człowieka” w Oświęcimiu. Ponadto honorowy Obywatel Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego, laureat Nagrody Klemensa, Odznaki Honorowej „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, nadaną przez Ministra Kultury Narodowej, Nagrody Fundacji Leopolda Moczygęby San Antonio Teksas za łączenie kultury śląskiej i teksańskiej, oraz Nagród Burmistrza Pszczyny w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

Agnieszka Szymula