Zbiory
Dział Etnologii

Przygody małpek, które uciekły z zoo

Bajka do rzutnika

lata 80. XX w.

Zbiory Działu Etnologii – MMTy/ŻC/328
Celuloid, tworzywo sztuczne
Wymiary: szerokość: 3,5 cm, długość: 53,3 cm
Dar

Bajka na taśmie celuloidowej, do projekcji za pomocą rzutnika. Krawędzie taśmy przezroczyste, perforowane. Perforacja służy do przesuwania taśmy w rzutniku.

W latach 70. i 80. XX wieku w wielu domach znajdowały się rzutniki do projekcji bajek. „Seanse”, mimo, że odbywały się zazwyczaj w domu, a obraz wyświetlany był po prostu na ścianie, były nie lada atrakcją dla dzieci. Pokój zamieniał się wówczas w salę kinową, tonąc w ciemności, a rodzic lub inny dorosły był jedyną osobą, która mogła obsługiwać zagadkowy „kinowy” sprzęt, czyli… zwykły rzutnik „Ania”! Co więcej, dzieci mogły być świadkami popisu aktorskiego swoich rodziców, gdyż wyświetlanej historii towarzyszył tekst, aktorsko recytowany przez mamę lub tatę. Między takimi magicznymi seansami bajki zapisane na zwiniętych w rulony kliszach przechowywane były w zwykłych, niepozornych tekturowych lub plastikowych pudełeczkach.

Bajka pt. „Przygody małpek, które uciekły z zoo cz. II”, zapisana jest na taśmie filmowej w postaci pojedynczych klatek (kadrów). Na poszczególnych kadrach widoczne są czarno-białe sceny przedstawiające przygody dwóch małpek, które nieustannie płatają figle. Tekst bajki autorstwa Haliny Szayerowej podzielony jest na dwuwersowe fragmenty, zamieszczone pod każdym z kadrów filmu. Opracowanie graficzne wykonał Janusz Stanny.

Ostatnia klatka filmu przedstawia logo wytwórni – zakładów Foto-Filmowych „Wspólna sprawa” mieszczących się dawniej w Warszawie przy ul. Stalingradzkiej 20. Logo przedstawia trzy krasnale z długimi wąsami i w szpiczastych czapeczkach.

Iga Fedak