Zbiory
Dział Etnologii

Pudełko po czekoladkach Kon-Tiki

1966 r.

Zbiory Działu Etnologii – MMTy/ŻC/319
Karton, druk kolorowy
Wymiary: szerokość: 13,7 cm, długość: 18,6 cm, wysokość: 2,8 cm
Dar

Pudełko po czekoladkach Kon-Tiki. Wierzch pudełka w kolorze białym, z ilustracją tańczącej pary w odświętnym stroju podhalańskim, autorstwa Marii Orłowskiej-Gabryś.

Mężczyzna na ilustracji ubrany jest w białą, lnianą koszulę z szerokimi rękawami, z wykładanym kołnierzykiem oraz ozdobną spinką zakończoną przekolcem. Ma także pas bacowski zapinany na podłużne sprzączki, zdobiony wyżłobieniami oraz mosiężnymi guzami i ćwiekami. Białe, wełniane spodnie (portki) są bogato zdobione parzenicami, obłamkami oraz pomponami. Na nogach mężczyzna ma kierpce, przywiązane do nogi skórzanymi rzemieniami (nawłokami). Na głowie ma ubrany czarny, filcowy kapelusz z kostkami wokół głowy oraz ptasim piórem.

Kobieta ubrana jest natomiast w białą, batystową koszulę, ozdobioną białym haftem i kryzką. Na koszulę ubrany ma czarny gorset wyszywany barwnym haftem i sznurowany długą, czerwoną wstążką, związaną w kokardę u dołu gorsetu. Długie końce wstążki swobodnie spływają na zieloną spódnicę uszytą z kwiecistego materiału zwanego „tybetem”. Spod spódnicy widać białą halkę (fartuch). Na nogach kobieta ma brązowe, skórzane kierpce, a na szyi sznury czerwonych korali. Na ramionach ma zarzuconą dużą chustę w kolorze pomarańczowym. Jej włosy związane są w długi warkocz zakończony wstążką w kolorze czerwonym.

W prawy dolnym rogu frontu pudełka widnieje napis: „ŚL.Z.P.C. Hanka Siemianowice Śl.” w kolorach różowym i niebieskim. Boki pudełka w kolorach czerwonym, niebieskim, różowym i zielonym zawierają informacje dotyczące zawartości pudełka: nazwa czekoladek „Mieszanka czekoladowa Kon-Tiki”, nazwa wytwórcy „Śląskie Zakłady Przemysłu Cukierniczego Siemianowice Śl.”, zawartość kuwertury, nr identyfikacyjny, waga netto oraz cena. Spód pudełka ma kolor biały.

Iga Fedak

Źródła:
Informacje o obiekcie zebrane przez Martę Płazę.