Zbiory
Dział Fotografii

Pożegnanie z parowozem

Stanisław Gadomski

lata 70. XX w.

Fotografia czarno-biała
Wymiary: 18,4 x 24 cm
Zbiory Działu Fotografii – MMTy/F/871
Dar

Fotografia surrealistyczna, artystyczna Pożegnanie z parowozem, została przygotowana przez autora i wykonana metodą fotomontażu w tradycyjnej ciemni fotograficznej. Autor na tle kopalni w Zabrzu usytuował parowóz oraz owce w nawiązaniu do rolniczych terenów Górnego Śląska.

Technika fotomontażu stosowana była w I połowie XX wieku, jako nowoczesny, wyrazisty środek przekazu, dzięki możliwościom umieszczania w kompozycji obrazu, tekstów i haseł. Wykorzystywana, między innymi do walki z nazizmem i stalinizmem. W latach późniejszych, po II wojnie światowej, fotomontaż służył artystom, fotografikom do tworzenia surrealistycznych obrazów.

Stanisław Gadomski (1929-2013) artysta plastyk, fotografik. W latach 1960-70 fotoreporter Trybuny Robotniczej. Rejestrował wydarzenia polityczne i społeczne na Śląsku. Współpracował z czasopismem Panorama, dokumentując strój ludowy w Polsce. Fotografował kapliczki i figury przydrożne w różnych zakątkach Karpat i na Śląsku, wydał dwa albumy o tej tematyce oraz album „Strój ludowy w Polsce”. W latach 60. XX w. podróżował po Europie, fotografował pejzaże, scenki sytuacyjne, architekturę, ulice Paryża oraz wybranych miast Holandii, Włoch, Chorwacji, Bułgarii, Węgier. Został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Armii Krajowej, odznaką Zasłużony Działacz Kultury i złotą odznaką Za Opiekę nad Zabytkami.
Wiele z tych fotografii przekazał do zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach.

Barbara Kopia