Zbiory
Dział Fotografii

Boluś (miejsce nieznane, lata 20./30. XX w.)

Autor Nieznany

MMTy/F/77; fotografia pozytywowa, monochromatyczna, tonowana, na papierze; wymiary: 13,8 × 8,9 cm; dar

Fotografia portretowa, całopostaciowa kilkuletniego chłopca. Odbitka tonowana, o charakterystycznym brązowym zabarwieniu (sepia). Oto Boluś w marynarskim ubraniu i włosach modnie ściętych do ucha, z grzywką. Zdjęcie wykonano na przełomie lat 20./30. XX wieku, najprawdopodobniej w jednym ze śląskich zakładów fotograficznych. Na rewersie widnieje dedykacja napisana dziecięcą ręką: „Boluś całuje rączki i prosi przyjąć fotografię”.

Bolesław Mitręga urodził się w Mysłowicach w 1924 roku, do przedszkola prowadzonego przez siostry elżbietanki oraz do szkoły powszechnej chodził już jednak w Tychach, gdzie rodzina Mitręgów przeprowadziła się w 1925 roku. To tutaj Józef Mitręga, ojciec Bolesława, otrzymał posadę komendanta Posterunkowej Policji Województwa Śląskiego, którą sprawował od grudnia 1925 roku do sierpnia 1936 roku. Po wypadku na służbie, w wyniku którego podupadł na zdrowiu, został przeniesiony do Mikołowa, a rodzina wraz z nim.

Zachowały się wspomnienia Bolesława Mitręgi z okresu dzieciństwa na Górnym Śląsku. Dorastający chłopiec był harcerzem, uczył się gry na mandolinie, a rozkochany w morzu z czasem spróbował swoich sił w Lidze Morskiej i Kolonialnej (organizacji społecznej założonej w 1918 roku pod nazwą Stowarzyszenie Pracowników na polu Rozwoju Żeglugi „Bandera Polska”, później funkcjonującej pod zmienionymi nazwami). Nakładem Ligii ukazywał się miesięcznik „Morze”, druga obok „Ilustrowanego Kuriera Codziennego” gazeta, po którą Boluś chętnie sięgał. Miesięcznik popularyzował między innymi zagadnienia morskie i wychowanie morskie młodzieży. Skutecznie. W 1949 roku Bolesław Mitręga został absolwentem pierwszego rocznika sopockiej Wyższej Szkoły Handlu Morskiego, poprzedniczki Uniwersytetu Gdańskiego.

Odbitka fotograficzna, którą Bolesław Mitręga jeszcze zdążył przekazać w darze Muzeum Miejskiemu w Tychach przed swoją śmiercią w 2019 roku, jest uszkodzona. W jej dolnej partii widać zagięcia oraz ubytki podłoża (papieru) i warstwy obrazu. Lecz mimo to warto było ją zachować. Chociażby jako przykład fotografii atelierowej albo po to, aby móc snuć historię o chłopcu w marynarskiej bluzie, który kiedy dorośnie, przeprowadzi się do Gdyni w 1946 roku i całe swoje zawodowe życie zwiąże z gospodarką morską.

Ewelina Lasota

Bibliografia:
M. Zarzyna, Tyskie dzieciństwo Bolesława Mitręgi. Wspomnienia syna przedwojennego komendanta policji, https://noweinfo.pl/tyskie-dziecinstwo-boleslawa-mitregi-wspomnienia-syna-przedwojennego-komendanta-policji/ [dostęp: 19.02.2024].