Zbiory
Dział Fotografii

„Dom pod wieżyczkami” (ok. 1975)

Autor nieznany

MMTy/F/39/22, fotografia czarno-biała, pozytyw, wymiary: 31 x 40 cm, dar

Na zdjęciu fragment budynku mieszkalnego („Domu pod wieżyczkami”) z lokalami użytkowymi na parterze, stanowiący południową pierzeję placu Bolesława Bieruta (obecnie pl. K. K. Baczyńskiego) na osiedlu B. Zaprojektowany przez zespół architektów Jerzego Czyża, Jana Drużyńskiego i Kazimierza Wejcherta.
Widoczne na fasadzie budynku ryzality zwieńczone są szczytami, w których znajdują się okna poddasza. Na spadzistym dachu, na osi ryzalitów osadzono charakterystyczne ośmioboczne wieżyczki (świetliki, latarnie), stanowiące doświetlenie klatek schodowych. Nocą wieżyczki nastrojowo oświetlają przestrzeń.
W części parterowej budynku (na zdjęciu od lewej), znajdują się okna i wejścia arkadowe do sklepu odzieżowego „Wszystko dla Pana” i do Herbaciarni Gruzińskiej, a pomiędzy nimi, okna i wejścia prostokątne do Cepelii i sklepu spożywczego. Nad sklepami neony w kształcie napisów i charakterystycznych znaków związanych z ich nazwami. Na ośnieżonym chodniku mieszkańcy na zakupach. Ulicą jadą samochody osobowe Syrena, Fiat 126 p i Wartburg.
Neony pełniły funkcję informacyjną i dekoracyjną. Były to szklane rurki, wypełnione gazem m.in. neonem, umieszczone na podkładach elektrycznych, włączały się o zmierzchu i świeciły w ciemności. Często ulegały uszkodzeniu. W Tychach były bardzo popularne w latach 70. XX w. Oświetlały i zdobiły większość sklepów i lokali użytkowych usytuowanych przy placu B. Bieruta i jego okolicy.

Barbara Kopia