Zbiory
Dział Fotografii

Fotografia czarno-biała

Andrzej Czyżewski

ok. 1958 r.

MMTy/F/2479
Negatyw
Wymiary 6 x 6 cm
Zakup w ramach projektu „A, B, C – Architektura Bliżej Ciebie. Cyfrowa mapa fotografii architektury ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach”.

Kasztanowce i krzyż kamienny z 1887 r. przy ul. Dzierżyńskiego (obecnie ul. Grota Roweckiego). Dawniej usytuowany w polu przy rozwidleniu dróg prowadzących do Paprocan. W głębi gospodarstwo, w miejscu którego, zostaną wzniesione budynki osiedla D1. Po drugiej stronie ulicy, na osiedlu C3, budynek mieszkalny (blok 200) ze sklepami w części parterowej. W narożniku budynku, u wylotu ul. Cyganerii, znajdował się sklep obuwniczy oraz sklep z tkaninami, a dalej m. in. Perfumieria. W późniejszym okresie, także kawiarnia Agawa, Dom Chleba i Salon Fryzjerski.

Andrzej Czyżewski, architekt – urodził się w 1930 r. w Warszawie. Studia na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej ukończył w 1955 r. Wraz z żoną, Marią wygrał ogólnopolski konkurs na projekt tyskiego kościoła. Zamieszkał w Tychach w 1958 r. i rozpoczął pracę w zespole urbanistów Kazimierza i Hanny Wejchertów. Zaprojektował samodzielnie lub we współpracy z żoną gmach Technikum Budowlanego, szkołę specjalną, osiedle W, wysokie budynki w centrum oraz kościół p. w. św. Jadwigi i inne obiekty. Fotografią zajmował się „od zawsze”. Dokumentował architekturę miasta, etapy jego budowy, podpatrywał i utrwalał życie społeczne. Przekazał do zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach około 500 fotografii.

Barbara Kopia