Dział Fotografii

Fragment dawnej drogi łączącej wieś Paprocany z Tychami (ok. 1963 r)

Zygmunt Kubski

MMTy/F/2129/2; fotografia czarno-biała; negatyw; wymiary: 24 x 36 mm; dar

Na zdjęciu nieistniejący fragment dawnego traktu paprocańskiego, obsadzonego drzewami. W tym miejscu w 1966 r. stanął Mistoprojekt (obecnie Urząd Skarbowy). Trakt przecina ul. F. Dzierżyńskiego (obecnie ul. gen. S. Grota Roweckiego) z jadącym samochodem osobowym marki Syrena. W głębi zaplecze budowlane oraz budowa wieżowca (którego konstrukcję stanowi szkielet stalowy) przy ul. Dębowej na os. D.
Do dzisiaj zachowały się fragmenty historycznej drogi do Paprocan, m.in. ul. Biblioteczna, odcinek al. Niepodległości, aleja spacerowa wewnątrz os. D oraz odcinek al. Jana Pawła II od krzyża kamiennego do ronda na os. O.

Zygmunt Kubski zamieszkał z rodziną w Tychach w 1954 r. Związany zawodowo z przedsiębiorstwami budowlanymi, pracował w latach 1954–1989 m. in. w TPBM, WPBM i KBO GOP–Południe. Jako fotograf amator, dokumentował głównie etapy budowy miasta: powstawanie osiedli B, C, D, E, F, M, N i O; technologię budowy, m. in. system 540 i W–70; obiekty zaplecza poligonowego budowlanego; bazę transportową; sprzęt budowlany; miasteczko barakowe oraz zagospodarowanie terenu i nowoczesną architekturę. Rejestrował organizację życia społecznego mieszkańców, wydarzenia i zjawiska kulturalne,
Zbiór fotografii jego autorstwa wykonany w latach 1954–1980, stanowi cenną dokumentację historyczną i obyczajową o walorach artystycznych.

Barbara Kopia