Dział Fotografii

Fragment starej szosy łączącej Tychy z Paprocanami (ok. 1960)

fot. Andrzej Czyżewski

MMTy/F/510/1; fotografia czarno-biała, negatyw; wymiary: 6 cm x 6 cm; dar

W czasie budowy pierwszych budynków na osiedlu D stara szosa łącząca Tychy z Paprocanami stanowiła drogę dojazdową do zaplecza budowy. Obecnie to aleja spacerowa wewnątrz osiedla. Na zdjęciu widoczne są budynki mieszkalne w stanie surowym przy ul. Dębowej.

Andrzej Czyżewski urodził się w 1930 roku w Warszawie. Studia na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej ukończył w 1955 roku. Wraz z żoną Marią wygrał ogólnopolski konkurs na projekt tyskiego kościoła. Zamieszkał w Tychach w 1958 roku i rozpoczął pracę w zespole urbanistów Kazimierza i Hanny Wejchertów. Zaprojektował samodzielnie lub we współpracy z żoną: gmach Technikum Budowlanego, szkołę specjalną, osiedle W, wysokie budynki w centrum oraz kościół pw. św. Jadwigi i inne obiekty.
Fotografią zajmował się „od zawsze”. Dokumentował architekturę miasta, etapy jego budowy, podpatrywał i utrwalał życie społeczne. Przekazał do zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach około 500 fotografii.

Barbara Kopia