Zbiory
Dział Fotografii

Pamiątka sakramentu pierwszej komunii świętej (Katowice Roździeń–Szopienice, 1941)

C.F. Siebenhaar

MMTy/F/449/4; pozytyw, papier, fotografia monochromatyczna, tonowana; format: 15 × 8 cm (zdjęcie), 16 × 9 cm (tekturka); dar

Prezentowana fotografia jest pamiątką przyjęcia sakramentu pierwszej komunii świętej, który przez Kościół katolicki jest uważany za sakrament najważniejszy. Komunia oznacza wspólnotę (łac. communio), dlatego mówi się także, że to sakrament obecności.

Zdjęcie przedstawia chłopca z rodziny Aksamit zamieszkałej w Roździeniu. Zostało przyklejone na tekturkę. Z adnotacji na rewersie wynika, że powstało w 1941 roku w zakładzie fotograficznym „Fotografja Siebenhaar / Roździeń–Szopienice”. Do połączenia Roździenia i Szopienic w jedną gminę doszło w 1930 roku (od 1934 roku Szopienice). W latach 1947–1959 Szopienice były osobnym miastem, po czym zostały włączone do Katowic jako ich dzielnica. Bez względu na administracyjne podziały na postawie pieczątki można wywnioskować, jaki był główny obszar działalności fotografa. O nim samym wiemy niewiele. W 253. numerze „Polski Zachodniej“ z 12 września 1928 roku, będącym „Dziennikiem poświęconym sprawom narodowym i społecznym na Kresach Zachodnich”, można znaleźć następujące ogłoszenie: „Komitet uroczystości poświęcenia sztandaru Związku Inwal. Wojen. koła Roździeń–Szopienice, niniejszem komunikuje, że życzący sobie mieć fotografie z powyższej uroczystości, mogą je zamawiać w zakładzie fotograficznym »Siebenhaar« Roździeń, ul. Marszałka Piłsudskiego 19”. Ówczesna ulica Piłsudskiego to dzisiejsza Strzelców Bytomskich.

Chłopiec został sfotografowany na malowanym tle. Stoi pomiędzy stolikiem i krzesłem, otoczenie zostało zaaranżowane na wzór mieszczańskiego wnętrza. W lewej dłoni trzyma modlitewnik, w prawej świecę pierwszokomunijną. W momencie wykonania zdjęcia świeca nie była zapalona, a płomień został dodany na etapie retuszu fotografii. Światło to ważny element tego przedstawienia: ogień oznacza wiarę, odrodzenie, oświecenie.

Ewelina Lasota