Zbiory
Dział Fotografii

Panorama fragmentu miasta Tychy (1967)

Zygmunt Kubski

MMTy/F/1616; fotografia czarno-biała; pozytyw; wymiary: 8,7 x 32 mm; dar

Panorama fragmentu miasta Tychy – widok od wschodu.
Na zdjęciu ul. Parocańska (od 1968 r. al. Rewolucji Październikowej, obecnie al. Niepodległości) z zabudową osiedla D i C (po lewej) oraz osiedla F i E (po prawej). Druga część osiedla D jest w trakcie budowy, widoczne są dwa pierwsze montowane punktowce przy ul. K. Darwina. Po drugiej stronie ul. Paprocańskiej znajduje się Dom Organizacji Społecznych, m.in. siedziba Komitetu Miejskiego PZPR (obecnie Zespół Szkół Muzycznych), oddany do użytku w 1964 r. oraz teren Parku Miejskiego między osiedlami F i E.
Na pierwszym planie, budynek mieszkalny usytuowany wzdłuż ul. Paprocańskiej oraz punktowiec i kompleks budynków Stacji Pogotowia Ratunkowego przy ul. G. Fitelberga, oddanej do użytku w 1963 r. na osiedlu F. W głębi po drugiej stronie parku zabudowa osiedla E.

Zygmunt Kubski zamieszkał z rodziną w Tychach w 1954 r. Związany zawodowo z przedsiębiorstwami budowlanymi, pracował w latach 1954–1989 m. in. w TPBM, WPBM i KBO GOP-Południe. Jako fotograf, amator, dokumentował głównie etapy budowy miasta, powstawanie osiedli B, C, D, E, F, M, N i O, technologię budowy, m. in. system 540 i W–70, obiekty zaplecza poligonowego, budowlanego, bazę transportową, sprzęt budowlany, miasteczko barakowe oraz zagospodarowanie terenu i nowoczesną architekturę. Rejestrował organizację życia społecznego mieszkańców, wydarzenia i zjawiska kulturalne,
Zbiór fotografii jego autorstwa, wykonany w latach 1954–1980, stanowi cenną dokumentację historyczną i obyczajową o walorach artystycznych.

Barbara Kopia