Zbiory
Dział Fotografii

Park Miejski (ok. 1970)

fot. Zygmunt Kubski

MMTy/F/2188/2; fotografia czarno-biała, negatyw; wymiary: 6 cm x 6 cm; dar

Na zdjęciu fragment Parku Miejskiego usytuowanego między osiedlami E i F. Widoczna z gmachu Prezydium Miejskiej Rady Narodowej (obecnie Urząd Miasta) główna aleja parku, stanowi fragment osi kompozycyjnej miasta, łączącej Park Północny z terenem leśnym w okolicy Paprocan i Parkiem Południowym, biegnącej przez osiedla N, O i D.

Plan zagospodarowania parku opracowany ok. 1960 roku przez Helenę Okołowicz-Krześ i Kazimierza Wejcherta, przewidywał utworzenie pośrodku alei, pasma sadzawek, nawiązujących do naturalnych stawów w Parku Północnym. Teren przyszłego parku zajmowały łąki i pola uprawne. Park urządzono ok. 1966 roku i zasadzono sporo gatunków drzew liściastych, iglastych i krzewów. W 1975 roku w parku odsłonięto Pomnik Walki i Pracy, zwany potocznie Żyrafą, autorstwa Augustyna Dyrdy (rzeźbiarza) i Emiliana Piaseckiego (architekta).

Zygmunt Kubski zamieszkał z rodziną w Tychach w 1954 roku. Związany zawodowo z przedsiębiorstwami budowlanymi, pracował w latach 1954–1989 m. in. w TPBM, WPBM i KBO GOP–Południe. Jako fotograf–amator dokumentował głównie etapy budowy miasta, powstawanie osiedli B, C, D, E, F, M, N i O, technologię budowy, m. in. system 540 i W–70, obiekty zaplecza poligonowego, budowlanego, bazę transportową, sprzęt budowlany, miasteczko barakowe oraz zagospodarowanie terenu i nowoczesną architekturę. Rejestrował organizację życia społecznego mieszkańców, wydarzenia i zjawiska kulturalne. Zbiór fotografii jego autorstwa, wykonany w latach 1954–1980, stanowi cenną dokumentację historyczną i obyczajową o walorach artystycznych.

Barbara Kopia