Dział Fotografii

Plac zabaw na osiedlu G

Kazimierz Wejchert

ok. 1979 r. Zbiory Działu Fotografii – MMTy/F/46/4 Fotografia czarno-biała Pozytyw Wymiary 13 x 19 cm Dar

Plac zabaw na osiedlu G. Widoczny fragment zespołu elementów rzeźbiarskich w kształcie fal wykonanych z betonu, usytuowanych w okolicy piaskownicy przed zjeżdżalnią. Cała kompozycja rzeźbiarska pełni funkcję użytkową, atrakcyjną dla dzieci. Autorami zespołu są Wojciech Firek i Andrzej Getter z krakowskiej Akademii. W głębi ul. M. Fornalskiej (obecnie ul. Kard. S. Wyszyńskiego) z zabudową osiedla D.

Kazimierz Wejchert, architekt, (1912-1993). Profesor Politechniki Warszawskiej. Jeden z najwybitniejszych urbanistów polskich, twórca projektów zagospodarowania wielu polskich miast. Laureat licznych nagród. Generalny projektant Tychów, twórca koncepcji urbanistycznej miasta oraz współtwórca kolejnych osiedli i różnych obiektów architektonicznych. Nie tylko zajmował się pracą twórczą, m. in. uprawiał sporty, fotografował przestrzeń i architekturę miasta.