Zbiory
Dział Fotografii

Pochód pierwszomajowy (1969)

fot. Maria Lipok–Bierwiaczonek

MMTy/F/800/9; fotografia czarno-biała, negatyw; wymiary: 24 mm x 36 mm; dar

W Tychach 1 Maja w dniu Święta Pracy, w latach 50. XX wieku i w pierwszej połowie lat 60. XX wieku manifestacje pierwszomajowe odbywały się na osiedlu A na placu W. Pstrowskiego (obecnie pl. św. Anny) i na osiedlu B na placu B. Bieruta (obecnie pl. K.K. Baczyńskiego).
Od 1966 do 1979 roku przemarsz pochodów pierwszomajowych organizowano ulicą F. Dzierżyńskiego (obecnie ul. S. Grota–Roweckiego). Przed budynkiem WPBM ustawiano trybunę honorową, którą zajmowali działacze partyjni, władze miasta, członkowie ZBOWiD i zaproszeni goście. W pochodzie brali udział pracownicy tyskich zakładów pracy i delegacje dużych przedsiębiorstw z całego powiatu tyskiego oraz młodzież szkolna.

Na zdjęciu uczennice tyskiej szkoły maszerują ulicą F. Dzierżyńskiego (obecnie ul. S. Grota–Roweckiego) w pochodzie pierwszomajowym w mundurkach harcerskich oraz w strojach organizacyjnych Związku Młodzieży Socjalistycznej (ZMS) – w białych koszulach z czerwonymi krawatami. Z flagami, transparentami i tablicami propagandowymi oraz portretami Władysława Gomułki, I sekretarza KC PZPR, przechodzą obok budynku Miastoprojektu (obecnie Urząd Skarbowy), na którym zamieszczono dekorację wykonaną przez Romana Nygę na podstawie plakatu propagandowego autorstwa Włodzimierza Zakrzewskiego.

Maria Lipok–Bierwiaczonek, etnograf, socjolog, doktor nauk humanistycznych. W latach 2004–2014 dyrektor Muzeum Miejskiego w Tychach. Autorka wielu zrealizowanych wystaw w Muzeum Śląskim w Katowicach i Muzeum Miejskim w Tychach oraz publikacji poświęconych dziedzictwu kulturowemu Górnego Śląska. Od wielu lat bada i dokumentuje historię Tychów, zjawiska społeczne, kulturowe i architekturę miasta.

Barbara Kopia