Portret w formacie pocztówkowym z odręcznie napisaną dedykacją: „Tobie Kochana Jadziu na pamiątkę – Luśka”. Luśką (lub Łuśką) nazywano Łucję Buczkównę, urzędniczkę tyskiego magistratu, w którym pracowała razem z między innymi Klarą Rysiówną i Julią Krzyżowską. W kolekcji Muzeum Miejskiego w Tychach zachowały się fotografie, którymi koleżanki obdarowywały się na pamiątkę. Na jednej z nich napisano: „Pamiątka pracy biurowej z roku 1929”, na innej: „Na pamiątkę naszej długoletniej współpracy” (zdjęcie wręczono 14 stycznia 1936 roku).
Budynek tyskiego magistratu przy placu Wolności stanął w 1906 roku. Władze gminy mieściły się w nim do połowy lat 50. XX wieku. Na parterze budynku znajdowały się biura pracowników i sala, w której odbywały się zebrania, na piętrze mieszkanie naczelnika gminy (w latach 1923–1939 funkcję tę sprawował Jan Wieczorek).
Na rewersie zdjęcia Lusi zachowała się pieczątka o treści: „Lange, Katowice, Poprzeczna 7”. Łucja Buczkówna sfotografowała się w zakładzie fotograficznym Willego Langego. Dzięki nazwie ulicy wpisanej w pieczątkę wiadomo, że atelier Langego działało w Katowicach Nikiszowcu (ulica Poprzeczna, której nazwa obowiązywała w latach 1921–1939, to dzisiejsza ulica Antoniego Czechowa). W 1930 roku atelier Langego przeszło w ręce Józefa Holasa (1887–1946), który początkowo jeszcze sygnował swoje zdjęcia pieczątką o treści: „Fotograf Józef Holas dawn. Lange”. Z czasem jednak przeniósł się pod nowy adres – na ulicę Bronisława Pierackiego (dzisiejszą Staromiejską) w Katowicach, a zakład przemianował na Foto-Holas.
W „Księdze pamiątkowej rzemiosła śląskiego 1922–1932” wydanej w Katowicach w 1932 roku można było przeczytać, że – „Zakład ten posiada ustaloną już wśród publiczności opinję, jako zakład pierwszorzędny. Dość zajrzeć w witryny zakładu, by się przekonać o smaku artystycznym jego właściciela, który sztukę fotograficzną uprawia od lat już 30. Przed trzydziestu bowiem laty rozpoczął on praktykę fotograficzną, a od 12 lat pracuje samodzielnie. W tym czasie zdał on w roku 1924 egzamin mistrzowski, a w roku 1930 osiadł w Katowicach, wykupując z rąk niemieckich zakład fotograficzny »Willi Lange«”. W 1931 roku starszemu cechmistrzowi Józefowi Holasowi powierzono kierownictwo Przymusowym Cechem Fotografów w Katowicach.
Po śmierci Józefa Holasa w 1947 roku działalność zakładu rozwijali jego córka Halina Holas-Idziakowa oraz zięć Leonard Idziak.
oprac. Ewelina Lasota
Bibliografia:
1. Księga pamiątkowa rzemiosła śląskiego 1922–1932. Wydana na podstawie aktów, protokołów i sprawozdań Izby Rzemieślniczej, cechów, związków cechowych i innych organizacyj rzemieślniczych, Emilia Niebroja (red.), Komitet obchodu 10-lecia Izby Rzemieślniczej w Katowicach, Katowice 1932.