Zbiory
Dział Fotografii

Suszące się pranie (ok. 1960)

Marek Nowicki

MMTy/F/2558/3; fotografia czarno-biała, negatyw; wymiary 6 x 6 cm; zakup

Na zdjęciu suszące się pranie na ogrodzonym, lecz jeszcze nieuporządkowanym terenie przylegającym do przedszkola przy ulicy Ciasnej (niewidocznym na fotografii). Teren znajduje się w sąsiedztwie kotłowni lokalnej, pomiędzy budynkami mieszkalnymi przy ulicy Paprocańskiej (od 1968 roku aleja Rewolucji Październikowej, obecnie aleja Niepodległości) i ulicy Czystej na osiedlu C. W przyszłości stanie się on ogródkiem przedszkolnym, na którym będą bawić się dzieci.
Widoczny w tle budynek mieszkalny w stanie surowym przy ulicy Czystej to jeden z pierwszych wieżowców wznoszonych w Tychach w latach 1958–1960. W czasie jego budowy zastosowano słupy z betonu odpowietrzanego do montażu konstrukcji szkieletowej, żelbetowej.
Kotłownia przestała być eksploatowana po uruchomieniu Elektrociepłowni w 1960 roku zasilającej energią cieplną docelowo wszystkie osiedla. Budynek przebudowano i obecnie stanowi siedzibę Technikum Kolejowego.
W byłym przedszkolu przy ulicy Ciasnej, również przebudowanym, znajduje się Filia Krakowskiej Akademii im. Andrzej Frycza Modrzewskiego.

Marek Nowicki – urodził się w 1935 roku w Warszawie. Studiował na Wydziale Operatorskim w Szkole Filmowej w Łodzi, w której pełnił przez wiele lat funkcje m.in.: wykładowcy, prodziekana, prorektora. Laureat licznych nagród i wyróżnień. Jako operator filmowy, scenarzysta i reżyser współpracował przy realizacji filmów dokumentalnych i fabularnych m.in.: „Rejs”, „Chłopi”, „Rodzina Połanieckich”.
Przy okazji realizacji materiału do Polskiej Kroniki Filmowej przebywał w Tychach (prawdopodobnie wiosną 1960 roku), gdzie wykonał serię zdjęć dokumentujących m.in. pejzaż osiedla C, fragmenty budowy osiedla D i E, zabudowę Starych Tychów oraz kościół pw. św. Jana Chrzciciela
Do zbiorów Muzeum przekazał 95 fotografii w formie negatywów czarno-białych.

Barbara Kopia