Dział Fotografii

Teatr Mały przy ul. ks. kard. A. Hlonda (dawniej al. A–B i al. ZMP) na osiedlu B (ok. 1965)

fot. Zygmunt Kubski

MMTy/F/2059/8; fotografia czarno-biała, negatyw; wymiary: 24 x 36 mm; dar

Na zdjęciu widoczna elewacja frontowa, przeszklona z przejściem na dziedziniec teatru oraz elewacja boczna z mozaiką o motywach architektonicznych, autorstwa Janusza Włodarczyka, od ul. Braterskiej. Przed budynkiem teatru jadący samochód dostawczy marki FSC Żuk oraz grupki kobiet i dzieci brnących w śniegu. Teatr usytuowano w pobliżu doliny Potoku Tyskiego i wybudowano według projektu architektów Wacława Jaciowa, Bolesława Seredyńskiego i Kazimierza Wejcherta.

Zygmunt Kubski zamieszkał z rodziną w Tychach w 1954 roku. Związany zawodowo z przedsiębiorstwami budowlanymi, pracował w latach 1954–1989 m. in. w TPBM, WPBM i KBO GOP–Południe. Jako fotograf–amator dokumentował głównie etapy budowy miasta, powstawanie osiedli B, C, D, E, F, M, N i O, technologię budowy, m. in. system 540 i W–70, obiekty zaplecza poligonowego, budowlanego, bazę transportową, sprzęt budowlany, miasteczko barakowe oraz zagospodarowanie terenu i nowoczesną architekturę. Rejestrował organizację życia społecznego mieszkańców, wydarzenia i zjawiska kulturalne. Zbiór fotografii jego autorstwa, wykonany w latach 1954–1980, stanowi cenną dokumentację historyczną i obyczajową o walorach artystycznych.

Barbara Kopia