Dział Fotografii

Z cyklu „Miasto strachu” (20.04.2020)

Grzegorz Krzysztofik

MMTy/F/2944/1, druk monochromatyczny, atramentowy na papierze, wymiary: 16 × 24 cm, dar

Można by pomyśleć, że fotografia powstała w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Skojarzenie nasuwa przestrzeń marketu czy malla, jak zwykliśmy nazywać centra handlowe. Mylący jest wygląd mężczyzny z twarzą zasłoniętą chustą – jak na Dzikim Zachodzie. Można by tak pomyśleć, gdyby nie polskie napisy: „kurczak”, „udko”, „żeberka”…

Fotografia Grzegorza Krzysztofika została wykonana w Domu Handlowym A–Z przy ulicy Stefana Grota-Roweckiego w Tychach. Obrazuje globalny obieg towarów, ich standaryzację i unifikację. Mogłaby powstać w USA, ale i w wielu innych tego typu miejscach na świecie. Pokazuje, że żyjemy w ponadlokalnej wspólnocie, w której nie tylko rzeczy są w ruchu. Sfotografowany mężczyzna nie bez powodu bowiem zasłonił twarz i włożył rękawiczki – zdjęcie jest jednym z serii dokumentujących życie w Tychach w pierwszym roku pandemii COVID-19.

Zestaw dwunastu fotografii Grzegorza Krzysztofika z cyklu „Miasto strachu” trafił do zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach w 2021 roku.

Grzegorz Krzysztofik – specjalizuje się w fotografii koncertowej, teatralnej, ulicznej i reportażowej. Fotograf akredytowany przy Orkiestrze Kameralnej Miasta Tychy AUKSO, współpracuje z wieloma instytucjami kultury. Laureat wielu konkursów fotograficznych, m.in. Tychy Press Photo, Obiektywnie Śląskie, Konkurs Fotografii Teatralnej. Stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. Prowadzi spotkania oraz warsztaty fotograficzne.

Ewelina Lasota