Dział Fotografii

Zakład Telekomunikacji w Tychach (lata 90. XX wieku)

Andrzej Czyżewski

MMTy/F/2521; fotografia barwna, negatyw; wymiary 24 x 36 mm; zakup

Piętrowy budynek o oryginalnej architekturze z bogactwem detali i małą architekturą wokół. Siedziba Telekomunikacji Polskiej S.A. przy ul. Janka Krasickiego 40a (obecnie al. Jana Pawła II) na osiedlu O w Tychach. W budynku mieścił się Urząd Pocztowy i centrala telefoniczna. Na zdjęciu przed budynkami fragment jednego pasa jezdni poprowadzonej wzdłuż wykopu kolejowego, częściowo w miejscu dawnego traktu paprocańskiego. W głębi budynki mieszkalne przy ul. E. Orzeszkowej.
Projekt budynku pod nazwą Centrala Automatyczna i Urząd Pocztowo-Telekomunikacyjny w Tychach
opracował arch. Wojciech Michalski w drugiej połowie lat 80. XX wieku. Jego budowę zakończono w 1993 roku, a w grudniu oddano do użytku cyfrową centralę telefoniczną „Simens”.

Do roku 1992 roku telekomunikacją w Tychach zarządzało przedsiębiorstwo państwowe Polska Poczta, Telegraf i Telefon z siedzibą przy ul. Estetycznej 4 na os. E, a od 1993 roku spółka akcyjna Telekomunikacja Polska.
Mieszkańcy w Tychach przez wiele lat oczekiwali na przydział numeru telefonicznego. W 1993 roku na tysiąc mieszkańców przypadało 73 abonentów. Uruchomienie nowej centrali telefonicznej umożliwiło wzrost liczby abonentów i tylko do końca maja 1994 roku przyłączono do niej 12 759 abonentów.
Spółkę Orange Polska S.A utworzono pod koniec 2013 roku poprzez połączenie TP S.A. z PTK Centertel i Orange Polska sp. z o.o.
Około 2015 roku budynek wystawiono na sprzedaż i w grudniu 2022 roku stał się własnością gminy. Zaplanowano jego rozbudowę i adaptację do celów m.in. mieszkalnych.

Architekt Andrzej Czyżewski urodził się w 1930 roku w Warszawie. Studia na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej ukończył w 1955 roku. Wraz z żoną, Marią wygrał ogólnopolski konkurs na projekt tyskiego kościoła. Zamieszkał w Tychach w 1958 roku i rozpoczął pracę w zespole urbanistów Kazimierza i Hanny Wejchertów. Zaprojektował samodzielnie lub we współpracy z żoną gmach Technikum Budowlanego, szkołę specjalną, osiedle W, wysokie budynki w centrum oraz kościół p. w. św. Jadwigi i inne obiekty. Fotografią zajmował się „od zawsze”. Dokumentował architekturę miasta, etapy jego budowy, podpatrywał i utrwalał życie społeczne. Przekazał do zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach około 500 fotografii.

oprac. Barbara Kopia