Dział Urbanistyki, Architektury i Sztuk Wizualnych

Formy plenerowe IV (Cisza II)

Eryk Pudełko

1966 r

MMTy/Sz/315
olej, 135 x 85 cm
Zakup

Obraz przedstawiający kompozycję abstrakcyjną w formie stojącego prostokąta. Jest to dynamiczny układ organicznych i niezwykle ekspresyjnych struktur, opartych na pionowej osi symetrii. Całość jest utrzymana przede wszystkim w różnych odcieniach brązów przechodzących w beże, czerwienie, błękity i złamane zielenie. Sygn. w p.d. narożniku:
E. Pudełko ’66. Na odwrocie płótna, papierowa metryczka z danymi adresowymi autora oraz strzałka wskazująca górę kompozycji. Nieco poniżej środka zapis czarną farbą: FORMY / PLENEROWE IV / albo CISZA II / 135 X 95 cm / lata 1960/70 / EP. Obraz oprawiony w prostą, czarną ramę z cienkiej listwy. Na odwrocie znajduje się metryczka zakładu oprawy obrazów, a po bokach metryczki wystawy jubileuszowej artysty, która odbyła się w tyskiej Galerii „Obok” w 2011 r.

Eryk Pudełko urodził się w 1936 r. w miejscowości Chybie-Zamachy na Śląsku Cieszyńskim.
W latach 1955-1961 studiował na katowickim Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Uczęszczał do pracowni prof. prof. Leona Dołżyckiego, Aleksandra Raka, Rafała Pomorskiego i doc. Bogusława Góreckiego. Od 1961 r. współpracował z wydawnictwami „Śląsk” i WAG w zakresie projektowania wydawniczego. W latach 1963-1973 był członkiem Grupy „Arkat”. Zajmuje się grafiką warsztatową, malarstwem, projektowaniem graficznym oraz wystawiennictwem.

Patryk Oczko