Dział Urbanistyki, Architektury i Sztuk Wizualnych

Grafika – Stocznia (koniec lat 70. XX w.)

Franciszek Wyleżuch

MMTy/Sz/640; papier, linoryt; wymiary: 47 x 53,5 cm; dar

Grafika w formie leżącego prostokąta przedstawiająca widok stoczni. Na pierwszym planie, w dolnej części kompozycji, widoczny statek. Ponad nim, na drugim planie, żurawie i suwnice. Statek i maszyny stoczniowe ukazane są sylwetowo i łączą się w jeden zaciemniony kształt o nieregularnej, dynamicznej formie. Nieznaczne refleksy świetlne, w postaci jasnego kreskowania, wydobywają formy ich konstrukcji. Partię tła tworzy motyw gęstego, prowadzonego w różnych kierunkach kreskowania. Sygn. poniżej p.d. narożnika odbitki: „Wyleżuch Fr.”; na odwrocie w l.g. narożniku numery: „357” w okręgu (zapisane długopisem) i „3” (odcisk pieczęci).

Franciszek Wyleżuch urodził się w 1931 roku w Strumieniu. W latach 1951–1957 studiował na katowickim Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Tuż po uzyskaniu dyplomu zamieszkał w Tychach. Jego dorobek artystyczny stanowi grafika warsztatowa, użytkowa oraz malarstwo. Równorzędnym nurtem działalności artysty była współpraca ze środowiskiem architektów, w ramach której wykonywał monumentalne dekoracje mozaikowe, malarskie i płaskorzeźbione na elewacjach budynków użyteczności publicznej oraz w ich wnętrzach.

Mateusz Miłoń