Zbiory
Dział Urbanistyki, Architektury i Sztuk Wizualnych

Niedźwiadki

Augustyn Dyrda

1961 r.

Gips, 37 x 25 x 15 cm
Zbiory Działu Sztuki – nr inw. MMTy/Sz/7
Dar

Projekt rzeźby plenerowej przedstawiający trzy niedźwiedzie w różnych pozycjach, rozmieszczone na podstawie w formie owalnej płyty.
Pierwotnie Augustyn Dyrda otrzymał zlecenie na wykonanie rzeźby przedstawiającej jednego niedźwiedzia. Według koncepcji Kazimierza Wejcherta i Hanny Adamczewskiej miał on stanąć na osiedlu B. Powstały trzy gipsowe modele zwierzęcia do wyboru. Przypadkiem, jako pierwszy zobaczył je Marian Łatak, dyrektor Dyrekcji Budowy Osiedli Robotniczych – przedsiębiorstwa-inwestora budującego miasto. Wszystkie niedźwiadki spodobały mu się tak bardzo, że zlecił zamówienie ich jako grupy rzeźbiarskiej mającej stanąć na terenie parku, zaplanowanego pomiędzy osiedlami B, C i E.

W 1962 roku wykonane ze sztucznego kamienia rzeźby stanęły na miejscu wskazanym przez dyrektora DBOR, w związku z czym, kształtujący się park w kolejnych latach potocznie nazywano „skwerem Łataka”. Z czasem jednak przyjęła się oficjalna nazwa tegoż miejsca – park Niedźwiadków. Niezwykle przyjazne w odbiorze i mogące służyć dziecięcym zabawom rzeźby zwierząt stały się jedną z wizytówek miasta.

Augustyn Dyrda
Urodził się 4.07.1926 w Wyrach k. Tychów. W latach 1948-1954 studiował w krakowskiej ASP. W jego dorobku znajdują się liczne realizacje pomnikowe, rzeźby plenerowe, portrety, tablice pamiątkowe, małe formy rzeźbiarskie i medale. Nieustannie mieszka i pracuje w Tychach, gdzie zrealizował m.in.: rzeźbę plenerową Chłopcy z gęsią (1957), pomnik Powstańca Śląskiego (1958), grupę rzeźbiarską Niedźwiadki (1962), pomnik Walki i Pracy (1975), rzeźbę plenerową Karolinka (1984), rekonstrukcję przedwojennego pomnika Powstańca Śląskiego (2007), rzeźbę Stary Alojz (2007).

Patryk Oczko