Dział Urbanistyki, Architektury i Sztuk Wizualnych

Plakat „3 Festiwal Teatrów Lalek. Katowice–Dzieciom. 2004…”

Roman Kalarus

MMTy/Sz/107; offset; wymiary: 97,5 x 67 cm; dar

Kompozycja w formie pionowego prostokąta. W centrum niebieska głowa kota na tle nieregularnego okręgu (koncentrycznie: czerwień, żółty i zieleń, w środku biała „3”, pysk zasłonięty dłońmi). Tło ciemnofioletowe. Napisy na górze i przy lewym brzegu: „KATOWICE 26 MAJA – 1 CZERWCA 2004”. Napisy na dole w kolorze żółtym, białym i czerwonym: „3 Festiwal Teatrów Lalek”, „KATOWICE–DZIECIOM 2004”. Sygnowane po prawej stronie KALARUS.

Roman Kalarus urodził się w 1951 roku. W latach 1971–1976 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach. Po uzyskaniu dyplomu związał się z macierzystą uczelnią. Od 2001 roku jest pracownikiem samodzielnej Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Obecnie zatrudniony na stanowisku profesora zwyczajnego, prowadzi autorską pracownię plakatu. Uprawia grafikę warsztatową (drzeworyt barwny), plakat, collage, rysunek, malarstwo i projektowanie autorskie. Jest autorem (wspólnie z Joanną Piech) malowideł sakralnych w kościele pw. bł. Karoliny Kózkówny w Tychach oraz w kościele pw. Matki Kościoła Niepokalanej Jutrzenki Wolności w Katowicach.

Mateusz Miłoń