Zbiory
Dział Urbanistyki, Architektury i Sztuk Wizualnych

Plakat „8 Tyskie Spotkania Młodości” (1972)

Ewa Surowiec–Butrym

MMTy/Sz/627; papier, druk offsetowy; wymiary: 83 x 58 cm; zakup

Plakat o kompozycji w formie stojącego prostokąta. Po prawej, od góry, kolejno ukośnie zakomponowane znaki: 8, T, S, M. Zostały one wyodrębnione białym konturem z czerwieni tła. Wszystkie stanowią bryły przestrzenne, których boczne partie wypełniono płynnym wielobarwnym ornamentem roślinnym. Na prawo od znaków T, S, M znajduje się ich rozwinięcie do pełnego tytułu imprezy: „Tyskie Spotkania Młodości”. Litery o ukośnym biegu zostały tu potraktowane również przestrzennie – w tym przypadku za pomocą bieli płaszczyzn i konturów. W l.g. narożniku plakatu, na czerwieni tła, czarny zapis: 10-11 CZERWCA 1972. Sygn. w p.d. narożniku: Butrymowa 72 (wzdłuż krawędzi bocznej). W p.d. narożniku również zapis: ZGK 4 599/72 600 Rp – 36 (wzdłuż krawędzi dolnej).

Tyskie Spotkania Młodości było organizowane w Tychach od połowy lat 60. do początku lat 90. XX wieku. Przez kilka dni w mieście odbywały się występy zespołów muzycznych, spotkania ze znanymi osobami, wernisaże wystaw, konkursy i zawody sportowe. W czerwcu 1967 roku podczas TSM Tychy odwiedzili aktorzy grający w serialu „Czterej pancerni i pies”, m.in. Janusz Gajos. Z kolei w programie TSM z 1976 roku były m.in. przemarsz głównymi ulicami miasta barwnego korowodu młodzieży, spektakl „Fircyk w zalotach” Teatru Zagłębia i wystawa „Sport w sztuce” w Teatrze Małym.
Tyskie Spotkania Młodości integrowały młodych mieszkańców miasta. Ich rola polegała jednak także na odciąganiu tyszan od uroczystości kościelnych. W pierwszych latach TSM organizowane były w dniu Bożego Ciała.

Ewa Surowiec–Butrym – ur. 26 kwietnia 1945 r. w Krakowie. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach, następnie studiowała na Wydziale Grafiki krakowskiej ASP w Katowicach. Uzyskała dyplom w 1969 r. w pracowni plakatu prof. Tadeusza Grabowskiego i pracowni grafiki warsztatowej prof. Aleksandra Raka. Należy do ZPAP i Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Jej dorobek twórczy stanowi kilkadziesiąt plakatów, opracowań graficzno–ilustracyjnych książek i innych wydawnictw. Zrealizowała ponad dwadzieścia mozaik i malowideł ściennych we wnętrzach i na zewnątrz budynków użyteczności publicznej. Od ponad dwudziestu lat jej ulubioną formą wypowiedzi artystycznej jest rysunek suchymi kredkami pastelowymi. Prezentowała swoje prace na licznych wystawach indywidualnych oraz zbiorowych.

Patryk Oczko
Agnieszka Ociepa–Weiss