Dział Urbanistyki, Architektury i Sztuk Wizualnych

Praca PB/IX/85 (1985)

Stefan Poniewiera

MMTy/Sz/587; płótno, technika mieszana; wymiary: 65,5 cm x 86 cm; dar

Obraz przedstawiający syntetycznie i ekspresyjnie potraktowany pejzaż zimowy. W rozległej przestrzeni dominują chłodne szarości w szerokim spektrum tonacji, zestawione w partii ziemi z ciepłymi brązami. Na odwrociu, na listwach blejtramu papierowe metryki.

W pobliżu środka listwy górnej mps: STEFAN PONIEWIERA / „PRACA PBIX/85/ TECHNIKA MIESZANA.
Na listwie prawej metryka autorska: ZPAMiG / Stefan Poniewiera / artysta malarz / ul. Słoneczna 3/13 / Katowice.
Na odwrociu płótna słabo czytelny odcisk pieczęci Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach i zapiski odręczne, m.in. data: 1985.

Stefan Poniewiera urodził się w 1927 roku. Ukończył studia w L’Ecole Des Beaux Arts w Molenbeek Saint Jean w Belgii. Należy do ZPAP. Prace swoje prezentował na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych. Brał udział w wielu wystawach okręgowych, ogólnopolskich, w konkursach i wystawach międzynarodowych. Prace artysty znajdują się w zbiorach muzealnych, galeriach oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

dr Patryk Oczko