Dział Urbanistyki, Architektury i Sztuk Wizualnych

Projekt mozaiki dla ośrodka w Tarnowskich Górach Reptach (koniec lat 70.)

Ewa Surowiec–Butrym

MMTy/Sz/619; tempera, gips; wymiary: 9,1 x 19,2 cm; zakup

Projekt mozaiki dla ośrodka w Tarnowskich Górach Reptach przedstawiający dekoracyjne, stylizowane, wielobarwne kwiaty, wyrastające z gęstej, wysokiej, zielonej trawy. Nad roślinnością góruje tęcza widoczna we fragmentach w górnych narożnikach kompozycji. Barwy jej poszczególnych pasów (fiolet, ciemny i jasny błękit, zieleń, żółcień oraz czerwień) zostały powtórzone i rozszerzone o dodatkowe kolory w trzech centralnych kwiatach, których górne partie są ujęte na białym neutralnym tle. Na odwrocie znajduje się słabo odbity odcisk pieczęci poświadczający zatwierdzenie projektu przez PP Pracownie Sztuk Plastycznych. Jest on wypełniony odręcznie – zapisy są słabo czytelne: 145 oraz data: 23/VII/[?]. Mozaika została zrealizowana w Centrum Rehabilitacji Leczniczej i Urazowej w Tarnowskich Górach Reptach – obecnie „Repty” Górnośląskie Centrum Rehabilitacji im. gen. Jerzego Ziętka w Tarnowskich Górach.

Ewa Surowiec–Butrym urodziła się 26 kwietnia 1945 roku w Krakowie. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach, następnie studiowała na Wydziale Grafiki krakowskiej ASP w Katowicach. Uzyskała dyplom w 1969 roku w pracowni plakatu prof. Tadeusza Grabowskiego i pracowni grafiki warsztatowej prof. Aleksandra Raka. Należy do ZPAP i Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Jej dorobek twórczy stanowi kilkadziesiąt plakatów, opracowań graficzno-ilustracyjnych książek i innych wydawnictw. Zrealizowała ponad dwadzieścia mozaik i malowideł ściennych we wnętrzach i na zewnątrz budynków użyteczności publicznej. Od ponad dwudziestu lat jej ulubioną formą wypowiedzi artystycznej jest rysunek suchymi kredkami pastelowymi. Prezentowała swoje prace na licznych wystawach indywidualnych oraz zbiorowych.

oprac. dr Patryk Oczko