Zbiory
Tyska Galeria Sportu

Proporczyk „Polskiego Związku Bokserskiego” (lata 70. XX wieku)

Tyska Galeria Sportu

MMTy/TGS/23; tektura, tworzywo sztuczne, materiał; wymiary: 25 cm x 10 cm; dar

Proporczyk prostokątny, na rewersie na białym tle srebrny tekst „Polski Związek Bokserski”, poniżej angielska nazwa „Polish Boxing Association” oraz logo związku. Awers biało–czerwony z godłem państwowym w centralnej części. Wzdłuż krawędzi biegnie biało–czerwony sznurek. Na dole proporca biało–czerwone frędzelki.
Polski boks swoje złote chwile miał w okresie PRL, szczególnie w pierwszych dwóch dekadach. Podopieczni legendarnego trenera Feliksa Stamma zdobywali medale na wszystkich największych imprezach na świecie, z Igrzyskami Olimpijskimi włącznie. Wśród nich byli m.in. Jerzy Kulej, Leszek Drogosz, Zygmunt Chychła czy Zbigniew Pietrzykowski. Po okresie PRL nasi zawodnicy także zdobywali sukcesy, choć już w galach profesjonalnych. Mowa choćby o mistrzach świata Dariuszu Michalczewskim i Tomaszu Adamku oraz o Andrzeju Gołocie.
Podopiecznym Feliksa Stamma był także Jan Wadas, który podarował ten proporzec Muzeum Miejskiemu w Tychach. Wadas to jeden z najlepszych pięściarzy w historii GKSuTychy, dwukrotny mistrz Polski i uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Meksyku w 1968 roku, a później również szkoleniowiec. Ikoną tyskiego boksu jest także Henryk Średnicki, do dziś jedyny amatorski mistrz świata z Polski. W GKSie walczył w latach 1975–76.

oprac. Kamil Hajduk

fot. Artur Pławski