W górnej części prostokątnego proporca na jasnoniebieskim tle biały napis „Mistrzostwa Europy juniorów”, poniżej herb miasta Tychy (z lat 1950– 89) oraz data 1979. Pod nią sylwetki dwóch hokeistów, jednego w niebieskim, a drugiego w czerwonym stroju. Po lewej i prawej umieszczone są flagi państw, biorących udział w imprezie. Hokejowy turniej w 1979 r. był pierwszą w mieście międzynarodową imprezą rangi mistrzowskiej. Prestiż był tym większy, że choć Tychy organizowały mistrzostwa wspólnie z Katowicami, to właśnie na tyskim lodowisku grała „polska” grupa, także tu odbyły się mecz otwarcia i spotkania decydujące o medalach.
Mistrzostwa stały pod znakiem dominacji faworytów. W decydującym o złocie meczu Czechosłowacja pokonała ZSRR 5:4. Polscy juniorzy zajęli piąte miejsce.
Organizacyjnie Tychy z mistrzostwami Europy poradziły sobie bez zarzutu. Kibice przychodzili tłumnie na mecze, a gospodarze starali się na każdym kroku dogodzić gościom. Poszczególnym ekipom przydzielone zostały patronaty lokalnych zakładów pracy. Kopalnia Ziemowit opiekowała się drużyną ZSRR, kopalnia Piast – Szwajcarami, Fabryka Samochodów Małolitrażowych – reprezentacją Republiki Federalnej Niemiec, a PCSBBW – Polakami.
(na podst. książki Piotra Zawadzkiego „Jeszcze tylko jeden gol! Tyskie historie hokejowe”)
więcej o książce: https://muzeum.tychy.pl/wydawnictwa/jeszcze-tylko-jeden-gol-tyskie-historie-hokejowe/