Tyska Galeria Sportu

Walizka lekarska (lata 70. XX w.)

Tyska Galeria Sportu

MMTy/TGS/201; wys. 31 cm/szer. 45 cm/gł. ok. 12 cm; sztuczna skóra, metal; dar

Walizka lekarska z lat 70. XX wieku w kolorze brązowym, należąca do Henryka Madaja, lekarza klubowego hokejowej drużyny GKS–u Tychy. Na powierzchni walizki jest przyklejonych ok. 25 nalepek o tematyce sportowej, najczęściej związanych z międzynarodowymi zawodami hokejowymi.

Doktor Madaj, na codzień pracujący w Szpitalu Wojewódzkim w Tychach, opiekował się tyskimi hokeistami od lat 70. XX w. do 2000 roku. W tym czasie był obecny na niemal każdym meczu hokejowym, rozgrywanym na tyskim lodowisku. W swojej walizce zawsze miał pod ręką m.in. środki przeciwbólowe w tabletkach i zastrzykach, przybory do szycia chirurgicznego, szynę usztywniającą.

Walizka była prezentowana na wystawie „Historia Mistrzów” w Gemini Park Tychy w 2019 roku.

Piotr Zawadzki

fot. Artur Pławski