Wydarzenie

FERIE Z MUZEUM

30 I 2018-7 II 2018-14.00

Co kiedyś oglądano w telewizji i czy w ogóle ją oglądano? Czy każdy posiadał telefon? Co uważano za największy „krzyk mody”? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań odnajdziemy w czasie zajęć dla dzieci, specjalnie przygotowanych przez pracowników Muzeum na czas ferii zimowych.

Na najmłodszych mieszkańców naszego miasta czeka wiele atrakcyjnych propozycji – dowiedzą się, jak pisały nasze prababki i samodzielnie spróbują poćwiczyć pismo neogotyckie przy użyciu stalówki z obsadką i atramentu, przy pomocy programu Google Earth wybiorą się w wirtualną wycieczkę szlakiem tyskich mozaik, poznają życie  w czasach PRLu oraz historię i znaczenie symboli olimpijskich.
Obejrzą „Przygody kota Filemona”, „Krecika” oraz wybrane odcinki Polskiej Kroniki Filmowej.
Zajęcia będą bezpłatne.

 

Szczegółowy program zajęć w Muzeum w okresie ferii zimowych jest następujący:

30 stycznia (wtorek) 2018, godz. 10.00
ZIMOWE PORANKI W MUZEUM
PeeReL bliski dzieciom

Stary Magistrat, pl. Wolności 1

Co oglądano w  telewizji i czy w ogóle telewizję oglądano? Czy każdy posiadał telefon? Czym zastępowano wszechobecne dziś komputery?
Zajęcia mają na celu przybliżenie dzieciom, w prosty sposób, minionych czasów Polski Ludowej – głównie dawnych sprzętów codziennego użytku – dziś bardzo często zupełnie zapomnianych, wypartych przez nową technologię; pokazania jak się zmieniały przez lata. Uzupełnieniem będzie projekcja bajek okresu PRL – Przygód kota Filemona, Bolka i Lolka, Krecika itp.

Prowadzenie: Agata Berger
Dla dzieci od 6 do 12 lat
Czas trwania: ok. 60 minut


1 i 8 lutego (czwartek) 2018, godz. 11.00
Historia olimpijskich kółek, czyli igrzyska na wesoło

Tyska Galeria Sportu, ul. Edukacji 7

W lutym w koreańskim mieście PyeongChang odbędą się Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Z tej okazji uczestnicy zajęć poznają historię i znaczenie najważniejszych symboli olimpijskich, dowiedzą się także o konkurencjach sportowych rozgrywanych na igrzyskach. W programie spotkania również warsztaty plastyczno-edukacyjne.

Prowadzenie: Dorota Kordys, Piotr Zawadzki
Dla dzieci od 6 do 12 lat
Czas trwania: około 60 minut


2 lutego (piątek) 2018, godz. 11.00
Mozaika – piękno całości z różności

Stary Magistrat, pl. Wolności 1

Dzieci dowiedzą się czym jest mozaika oraz poznają jej przykłady obecne w przestrzeni miasta. Wykorzystując program Google Earth wybiorą się w wirtualną wycieczkę szlakiem wybranych dzieł. W drugiej części spotkania, zainspirowane znanymi im realizacjami oraz swoimi wyobrażeniami Tychów, będą miały okazję wcielić się w artystów i zaprojektować własne mozaiki.
Kto wie – być może kiedyś któraś z nich udekoruje przestrzeń naszego miasta?

Prowadząca: Anna Kura
Dla dzieci od 6 do 12 lat
Czas trwania zajęć: ok. 150 minut


6 lutego (wtorek) 2018, godz. 10.00
ZIMOWE PORANKI W MUZEUM
PeeReL bliski dzieciom

Stary Magistrat, pl. Wolności 1

Jak wyglądały stroje z tamtych czasów, co uważano za największy „krzyk mody”, co pojawiało się na stołach, czego nie było na sklepowych półkach, czym były „kartki”, czego słuchano i jak najchętniej spędzano wolny czas. Zajęcia mają na celu pokazanie, w prosty sposób, minionych czasów Polski Ludowej. Uzupełnieniem będzie projekcja Polskiej Kroniki Filmowej o podobnej tematyce.

Prowadzenie: Agata Berger
Dla dzieci od 6 do 12 lat
Czas trwania: ok. 60 minut

 

7 lutego (środa) 2018, godz. 11.00
Jak pisały nasze prababki, czyli o dawnym piśmie

Stary Magistrat, pl. Wolności 1

Zajęcia poświęcone rozwojowi pisma od wieków średnich do czasów współczesnych. Mowa będzie także o  używanych materiałach i narzędziach pisarskich oraz pochodzeniu pisma gotyckiego i jego ewolucji do pisma neogotyckiego. Rzecz jasna na uczestników zajęć czekają także zabawy i zajęcia praktyczne – po zapoznaniu się z alfabetem neogotyckim, poznaniu kroju poszczególnych liter, uczestnicy zajęć będą mogli samodzielnie poćwiczyć pisanie na przygotowanych kartach przy użyciu stalówki z obsadką i atramentu.

Prowadzenie: Agata Berger
Dla dzieci od 7 do 14 lat
Czas trwania: ok. 90 minut
Uwaga! Zajęcia dla maksymalnie 10 osób

Zapisy:
Zajęcia w Starym Magistracie: Anna Kura – tel. 32 327 18 21; e – mail: a.kura@muzeum.tychy.pl
Zajęcia w TGS – Dorota Kordys – tel. 515 717 430; e-mail: d.kordys@tgs.tychy.pl

 

Źródło ilustracji: http://pocztowek.blogspot.com/2013/12/zimowy-krecik.html


Warning: getimagesize() [function.getimagesize]: Filename cannot be empty in /alt/home/webmaster.info-partner/html/test_muzeum/wp-content/themes/mmtychy/mmtychy-post.php on line 169
  • FERIE Z MUZEUM