Wydarzenie

Zapraszamy na wykład i oprowadzanie autorskie

16 VI 2018, godz. 11.00-13.00

"Losy obrazów są odzwierciedleniem losów tego miejsca - 2: instytucjonalne i prywatne strategie pracy z pamięcią wizualną" to tytuł wykładu Łukasza Trzcińskiego, połączony z autorskim oprowadzaniem po wystawie "Archiwum nowych miast. Tychy i Nowa Huta".

Pamięć prywatna i pamięć instytucjonalna – czym się różnią gdy za pamięć ręczy fotografia? Czy pamięcią wizualną można manipulować? Jakie rozterki towarzyszą pracy z nią? Czy naskalny rysunek konturowy może mierzyć się ze współczesną fotografią?

Tym i innym pytaniom towarzyszyć będzie analiza najgorętszych koncepcji/strategii pracy z archiwami wizualnymi na przestrzeni ostatniej dekady.

Każdy z uczestników spotkania otrzyma publikację Wokół obrazu pod redakcją Łukasza Trzcińskiego, wydaną w 2015 roku przez krakowską Fundację Imago Mundi, dedykowaną wybranym przez artystę gestom pracy z pamięcią wizualną.

Wstęp na spotkanie jest wolny. Nie ma konieczności rezerwacji miejsc.

Uwaga!
W trakcie spotkania obowiązuje bezwzględny zakaz fotografowania!

 

Biogram artysty

Łukasz Trzciński

(ur. 1975)  Artysta wizualny, w miarę wieloletniej pracy z zaangażowanym społecznie dokumentem porzucił własną praktykę fotograficzną na rzecz analitycznej pracy z medium. Istotnym obszarem jego działań stała się gra z pozycją autorstwa, włączanie cudzych strategii pracy z obrazem, w tym percepcji odbiorcy, jako elementu własnej praktyki artystycznej.

Pracę z obrazem rozpoczynał jako fotograf dokumentalista, specjalizując się w nurcie tzw. fotografii humanistycznej /1990-2005/. Dokumentował tło społeczne najważniejszych konfliktów wojennych przełomu tysiącleci: Bliski Wschód, Afganistan, Irak, otrzymując kilkadziesiąt głównych nagród za fotografię prasową i dokumentalną̨: Zdjęcie Roku Polskiej Fotografii Prasowej 1999 oraz 2002, Reuter’s Best Front Page Picture, nagroda specjalna Europejskiej Agencji Prasowej, Pictures of The Year International/USA/ 2004 oraz 2006, Grand Prix European Central Bank Annual Photo Award 2005 oraz wiele innych. Publikował w „National Geographic”, Polityce, Newsweek, Rzeczpospolitej, Tygodniku Powszechnym, Viva, New York Times, Stern, The Guardian, FAZ, Gazecie Wyborczej, Le Monde, TAZ
i innych.

Od 1999 pracuje nad wielowymiarowym projektem Nowa Europa, który w sporym stopniu odzwierciedla również ewolucję artysty w podejściu do fotografii. Nowa Europa podejmuje współczesne, glokalne wątki różnicujących się państw, z perspektywy aktualnych przemian polityczno-ekonomiczno-kulturowych. Obecnie jego zainteresowania oscylują głównie wokół mechanizmów obiegu obrazu oraz jego kulturowej funkcji. Wychodząc z pozycji dokumentalisty w miarę wieloletniej pracy z zaangażowanym obrazem fotograficznym, odrzucił własną praktykę fotograficzną na rzecz analitycznej pracy z medium, które staje się w jego pracy punktem wyjścia do szerszej refleksji wokół przemian politycznych, ekonomicznych i kulturowych. Istotnym obszarem działań artysty stała się gra z pozycją autorstwa, włączanie cudzych strategii pracy z obrazem, w tym percepcji odbiorcy, jako elementu własnej praktyki artystycznej. Obraz staje się uniwersalnym terytorium badawczym stereotypizacji wyobrażenia jak i uwarunkowań percepcji. Praca nad projektem Nowa Europa w sporym stopniu odzwierciedla ewolucję artysty w podejściu do medium fotografii, w tym rosnącego zainteresowania kulturowo społecznym uwikłaniem obrazu. Ostatnio szczególną uwagę poświęca problematyce strategii zarządzania poprzez obraz, w tym pracy z pamięcią.

 

Na zdjęciu: Zalew nowohucki, 1956r. Fot. Wiktor Pental/kolekcja Fundacji Imago Mundi

 

 

 


Warning: getimagesize() [function.getimagesize]: Filename cannot be empty in /alt/home/webmaster.info-partner/html/test_muzeum/wp-content/themes/mmtychy/mmtychy-post.php on line 169
  • Zapraszamy na wykład i oprowadzanie autorskie