„Muzeum Kaczmarskiego”

XII Tyska Noc Muzealna

18 V 2019, godz. 22.00-23.00

Zapraszamy na koncert utworów Jacka Kaczmarskiego inspirowanych malarstwem, w autorskich aranżacjach na lirę korbową, elektronikę i fortepian. Program przygotowany został przez aktorów tyskiego Teatru HoM.   Na koncert zapraszamy do nowej przestrzeni kulturalnej w mieście - Śląskich Zakładów Sztuki przy placu Wolności 3.

„Muzeum Kaczmarskiego” to program powstały z okazji 10. rocznicy śmierci Jacka Kaczmarskiego, niezwykłego artysty, poety i prozaika, bardzo wnikliwego obserwatora tak całych procesów historycznych jak zanurzonych w nich jednostek.

Na aktorach Teatru HoM, dojrzewających w latach 90., wywarł szczególny wpływ, bo na twórczość Kaczmarskiego patrzyli nie przez spłaszczającą soczewkę walczącego z ustrojem Barda Solidarności ale postrzegali go jako bezwzględnego humanistę, poetę egzystencjalnego, krytycznie komentującego wszystkie zjawiska i procesy społeczne bez obierania strony, zawsze z pozycji outsidera. Chociaż tylko jeden album Tria Piosenkariat, którego Jacek Kaczmarski był liderem, nosi tytuł “Muzeum”, to tak naprawdę niemal w każdym programie poetyckim tak zespołu jak i solowym, znajdowały się utwory inspirowane malarstwem. Teatr HoM uczcił 15. rocznicę śmierci artysty przygotowując nową odsłonę programu “Muzeum Kaczmarskiego” w odświeżonej aranżacji z powiększonym instrumentarium.

Wykonawcy:
Michał Lipiński – aranżacja, elektronika , instrumenty klawiszowe