Tychy – sacrum w mieście socjalistycznym

Nowa publikacja Muzeum Miejskiego w Tychach

20 V 2019-31 V 2019

Publikacja - bogato ilustrowana fotografiami archiwalnymi oraz współczesnymi, wykonanymi z ziemi i z lotu ptaka - opisuje kościoły zaprojektowane w okresie wielkiej budowy miasta (1951-1989) oraz obiekty wcześniej istniejące, które weszły w obręb jego rozszerzających się granic. Ich autorami są m.in. Stanisław Niemczyk, Bożena i Janusz Włodarczykowie, Grzegorz Ratajski oraz Zbigniew Weber.

Wydawnictwo towarzyszy wystawie „Tychy – sacrum w mieście socjalistycznym”, którą do 25 maja można oglądać w siedzibie Muzeum przy pl. Wolności 1.

Patryk Oczko – historyk sztuki,  kurator wystawy, autor publikacji – we wstępie pisze:

Miejsca sacrum to fragmenty przestrzeni wyłączone ze sfery codzienności. To strefy poświęcone Bogu, gdzie człowiek znajduje schronienie i może zaspokoić swe duchowe potrzeby. To obszary wyjątkowych znaczeń, pozwalające na uporządkowanie otaczającego świata – oswojenie przestrzeni i stworzenie własnej topografii miejsca.

W kontekście – sięgających korzeniami średniowiecza – Tychów strefy sacrum rysują się dziś w sposób szczególnych. Odwiedzających po raz pierwszy to nowe (w dość powszechnym mniemaniu) miasto może zaskoczyć obecność malowniczego, neobarokowego kościoła. Podobnie niepodziewanie, w ramach zwartej zabudowy miejskiej, jawią się rozrzucone w pozornym nieładzie krzyże przydrożne, które w rzeczywistości znaczą bieg dawnych wiejskich traktów. Na tę ukształtowaną w ciągu wieków sieć miejsc sacrum nakładają się jednak warstwy zupełnie nowe – mieszkaniowe osiedla, zaplanowane i uporządkowane przestrzenie zielone oraz ciągi szerokich ulic. W ich ramach odwiedzający miasto znajdzie również liczne przykłady interesującej współczesnej architektury sakralnej. Płynnie wtapiają się one w otoczenie – często są jakby ukryte, wtłoczone w zwarte i ściśle zaplanowane ramy tkanki urbanistycznej.”

Publikację – w cenie 20 zł za egzemplarz – można nabyć w Muzeum (pl. Wolności 1, płatność tylko gotówką) albo zamówić za pośrednictwem Internetu (zakładka Wydawnictwa).

• Tychy - sacrum w mieście socjalistycznym