Wydarzenie

Wiano Festiwal – Tychy 2017 – warsztaty

Zapraszamy na warsztaty

27 VIII 2017, godz. 10.00-13.30

Muzeum Miejskie w Tychach oraz zespół Wiano zapraszają na drugą edycję wydarzenia „Wiano, czyli zupełnie nowe piosenki folkowe” - obecnie pod nazwą "Wiano Festiwal - Tychy 2017". W jego ramach realizowane będą koncerty zespołów i wykonawców prezentujących muzykę inspirowaną muzyką tradycyjną (Sasha Boole, Balkanscream, Wiano, Dagadana, Adam Strug z projektem "Adieu") oraz warsztaty, na które Muzeum rozpoczęło nabór uczestników.

Warsztaty odbędą się w Pasażu Kultury Andromeda oraz w siedzibie Muzeum Miejskiego w Tychach w Starym Magistracie.

Będą to: warsztat body drumming’u prowadzony przez Pawła Podsiadło, warsztaty z budowy instrumentów muzycznych z materiałów przeznaczonych do recyklingu, prowadzone przez Tomasza Manderlę oraz warsztaty per formatywne inspirowane tradycyjnymi pieśniami śląskimi, prowadzone przez Iwonę Woźniak.

Harmonogram warsztatów jest następujący:

godz. 10.00 – 11.30
WARSZTAT BODY DRUMMING’U

Pasaż Kultury Andromeda
pl. Baczyńskiego 2

Nie jest ważne czy miałeś kontakt z muzyką, czy jesteś wirtuozem jakiegoś instrumentu czy też może uważasz się za muzyczny anty-talent – ten warsztat ma pokazać Ci, jak wiele masz do zaoferowania sam sobie. Aby to osiągnąć nie potrzebujesz drogich instrumentów lub wielu godzin spędzonych na ćwiczeniach. Wspólnie będziemy odkrywać różne dźwięki a jedynym instrumentem będziemy My sami.

Dla:
bez ograniczeń wiekowych

Prowadzenie: Paweł Podsiadło – muzyk multiinstrumentalista, animator, edukator muzyczny. Od paru lat eksperymentuje z łączeniem muzyki etnicznej z nowoczesną muzyką elektroniczną, tworząc solowy projekt muzyczny MAGO. Obecnie działa w różnych projektach muzycznych m.in projekt MAGO, zespół BELTAINE, projekt folkowy BLOKOWIOSKA, projekt etniczny MANASUNA, AHIMSA, 7 CZAKRAM ZIEMI i wiele innych gościnnych udziałów scenicznych lub albumowych.

 

godz. 12.00 – 13.30
WARSZTATY Z BUDOWY INSTRUMENTÓW MUZYCZNYCH Z MATERIAŁÓW PRZEZNACZONYCH DO RECYKLINGU

Pasaż Kultury Andromeda
pl. Baczyńskiego 2

Warsztaty z budowania instrumentów muzycznych z materiałów przeznaczonych do recyklingu (upcycling). Prezentujemy i wspólnie poznajemy sposoby powstawania i wydobycia dźwięku. Podczas warsztatów budujemy różne instrumenty: małe, duże, dmuchane, strunowe, perkusyjne… Stukamy, pukamy dmuchamy, szarpiemy, badamy skąd się bierze dźwięk. Każdy z uczestników będzie mógł zbudować swój wymyślony instrument, nawet całkiem odjazdowy i zabrać ze sobą do domu.

Dla: dzieci od 7 roku życia, młodzieży i dorosłych (dzieci poniżej 7 roku życia mogą uczestniczyć w warsztatach pod opieką osoby dorosłej)

Prowadzenie:  Tomasz Manderla – muzyk, laureat głównej nagrody konkursu kompozytorskiego Programu II Polskiego Radia  „Świat cyfry –  świat muzyki”. Twórca i współtwórca muzyki do spektakli. Prowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży. Bierze udział w pionierskich projektach muzycznych i muzyczno-teatralnych.

Na warsztaty zabierzcie ze sobą: metalowe puszki, drewniane pudełka, listwy i listewki, metalowe i plastikowe rurki, pudełka po Jajkach Niespodziankach, metalowe kapsle, korki, opakowania po Aktimelach.

 

godz. 10.00 – 13.00
WARSZTATY PERFORMATYWNE INSPIROWANE TRADYCYJNYMI PIEŚNIAMI ŚLĄSKIMI

Muzeum Miejskie w Tychach
Stary Magistrat, pl. Wolności 1

W trakcie trwania warsztatów, inspirując się pieśniami kobiet śląskich, odbędziemy podróż w czasie do początku XX wieku. Spróbujemy wspólnie odtworzyć obrazy, zapachy, marzenia i uczucia, które towarzyszyły śląskim kobietom podczas codziennych czynności  rodzinnych i domowych.

Dla: dziewcząt od 12 roku życia i kobiet – bez limitu wiekowego.

Prowadzenie: Iwona Woźniak – pedagog, animator kultury, reżyser. Ukończyła Studium Animatorów Kultury i Bibliotekarzy w Opolu, Wydział Pedagogiczny Uniwersytetu Opolskiego oraz Wydział Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie. Absolwentka Akademii Praktyk Teatralnych w Gardzienicach oraz studiów podyplomowych Zarządzania w kulturze na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Nauczyciel teatru w wielu miejscach na terenie Śląska m.in. w Pałacu Młodzieży w Katowicach. Reżyser Teatru Naumionego, który 2016 r. w ramach programu Teatr Polska, zaprezentował w 8 miastach Polski spektakl pt. „Kopidoł”.

 

Udział we wszystkich warsztatach jest bezpłatny
Liczba osób ograniczona do 20 osób na każdu z warsztatów

Zapisy:
Joanna Kucz – Pieczka
, tel. 32 327 18 20 – 21, w. 25; e-mail: j.kucz@muzeum.tychy.pl
Magdalena Zielosko – Kowieska, tel. 32 327 18 20 – 21, w. 26; e-mail: m.kowieska@muzeum.tychy.pl

 

 

Idea inicjowania muzycznych spotkań z tradycją w Tychach narodziła się w 2016 roku pomiędzy Muzeum Miejskim w Tychach a tyskim zespołem Wiano. Współpraca zaowocowała wydaniem pierwszej płyty zespołu, której Muzeum jest współwydawcą, koncertem w Muzeum promującym płytę oraz festiwalem „WIANO, czyli zupełnie nowe piosenki folkowe”. W ramach imprezy odbyły się występy zespołów ­  WIANO, Chłopcy kontra Basia oraz projektu Ola Walickiego: Kaszebe II. Koncerty poprzedziły warsztaty pieśni tradycyjnych, tańców śląskich oraz pokaz instrumentów etnicznych.

Celem festiwalu jest popularyzacja muzyki i tekstów tradycyjnych, ale prezentowanych w nowym wydaniu czy też osadzonych w tradycji muzyki współczesnej.

 

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura – Interwencje 2017 oraz z programu Tyskie Inicjatywy Kulturalne

 

Patronat medialny:
TVP 3 Katowice, Radio eM, Gazeta Wyborcza, Twoje Tychy, Nowe Info, Echo


Warning: getimagesize() [function.getimagesize]: Filename cannot be empty in /alt/home/webmaster.info-partner/html/test_muzeum/wp-content/themes/mmtychy/mmtychy-post.php on line 169
  • Wiano Festiwal - Tychy 2017 - warsztaty